< >

Anavarza Bal’ın lezzetine Avrupa’dan Ödül

Anavarza Bal’ın lezzetine Avrupa’dan Ödül

 

 

Dünyanın en lezzetli balını üretmeyi hedefleyen Anavarza Bal’ın zengin floralardaki çiçek özlerinden harmanlanan doğal çiçek balı, Uluslararası Lezzet ve Kalite Enstitüsü tarafından üst kademeden 3 yıldız alarak Üstün Lezzet Ödülü’ne layık görüldü.

 

Adana’nın Kozan ilçesinde faaliyet gösteren, Türkiye’de ilk defa krem ve toz bal üretimini gerçekleştiren Anavarza Bal, çiçek balının lezzetiyle Merkezi Avrupa’nın başkenti Brüksel’de bulunan Uluslararası Lezzet ve Kalite Enstitüsü (İTQİ)’den Üstün Lezzet Ödülü’nü aldı. Bu ödüle layık görülmekten büyük mutluluk duyduklarını belirten Anavarza Bal Genel Müdürü Can Sezen; Anavarza Bal Çiçek Balımız dünyaca ünlü 135 şef ve sömeliyeden oluşan jüri tarafından Üstün Lezzet Ödülü’yle ödüllendirildi. 2025 yılında Türkiye’nin lider bal markası olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz’’ dedi.

 

Çiçek balının lezzetini sıra dışı olarak nitelendirdi

2005 yılından beri mükemmel tat ve kalitedeki yiyecek ve içecekleri onaylayan İTQİ, Üstün Lezzet Ödülü’nü verirken ürünleri üç farklı yıldız ile ödüllendiriyor. Konuyla ilgili bilgi veren Can Sezen “Toplam puanı yüzde 70-80 arasındaki ürünler ‘1 Yıldız’ alarak iyi lezzet, yüzde 80-90 olanlar ‘2 Yıldız’ alarak dikkat çekici, 90-100 olanlar ‘3 Yıldız’ alarak sıra dışı olarak nitelendiriliyor. Anavarza Çiçek Balı en üst kademeden 3 yıldız alarak, büyük bir başarıya imza attı” dedi.

 

Anavarza Bal’ın lezzeti ‘‘harmanında’’ saklı

Türkiye’nin birçok yöresinden farklı flora çeşitliliğindeki ballar, İstanbul Üniversitesi’nden alınan “Duyusal Analiz Eğitimleri” sonucunda Anavarza’nın oluşturduğu “Tat Kurulu” tarafından analize tabi tutuluyor. Tüm kimyasal ve fiziksel analizlerden geçmeyi başaran ballar son olarak bu duyusal testten de geçerse harmanlanarak kavanozlanıyor.  Anavarza Bal tarafından harmanlanan ballar, İTQİ tarafından ödül almayı hak eden lezzettiyle bal severlerle buluşuyor.

 

Anavarza Bal Hakkında:

1979 yılında Süleyman Sezen'in kurduğu Sezen Gıda Ltd. Şti. 1995 yılında Anavarza Bal markasıyla bal sektörüne giriş yaptı. Adana'nın Kozan ilçesinde kurulan şirket, ismini bölgenin sembolü Anavarza Antik Kenti'nden alıyor. 450 m2’lik alana kurulan üretim tesisleri, bugün 13.200 m2’ye ulaştı ve Kozan'da istihdam sağlamaya devam ediyor. Aralıksız yapılan AR-GE çalışmaları ve üniversite iş birlikleri Anavarza Bal'ı sektörde yeniliklerin öncüsü olan bir marka haline getiriyor. Amerika'da ve Avrupa'da yıllardır tüketilen Krem Bal'ın bundan böyle Türkiye'de de üretilmesi, bu çalışmaların kıymetli sonuçlarından biri. Ayrıca seçkin gıda markalarına verilen "BRC Global Standart - Grand: A" gibi sertifikalar, titiz çalışmaların bir başka getirisi. Anavarza Bal, minik kanatlarında evrenin ‘‘sır’’larını taşıyan arıyı, ‘‘sabır’’la ve mükemmel zamanlamayla balı ortaya koyan arıcıyı, sırrın sabırla buluştuğu yerde doğanın ‘‘armağan’’ı olan balı korumak için çalışıyor.  Binlerce arının kilometrelerce yol kat ederek ürettiği balın tek damlasını ziyan etmeden, hak ettiği değeri bulmasına yardımcı oluyor. Anavarza Bal; Süleyman Sezen'in açtığı yoldan, yine kendisinin önderliğinde, Can Sezen'in yönetiminde en iyi bildiği işi yapmaya devam ediyor

Bu Haber 917 kez okundu
Yorumlar

  Yorum Ekle

  YAŞAM kategorisine ait diğer haberler
  Ay Haber::: Türkiye nin Net Habercisi | Anket ANKET KÖŞESİ

  İşlem yapılıyor.....

  Bugün içinde en çok okunan haberler

  VIP ARAÇ KİRALAMA

  Namaz Vakti