< >

Ankara markalaşmadan en iyi kalite üretim bile marka olmaz

Ankara markalaşmadan en iyi kalite üretim bile marka olmaz

 

Ankara Giyim Sanayicileri Derneği (AGSD) Başkanı Canip Karakuş, Ankara’nın dünya piyasalarında etkili ve sözü geçen bir yapıya kavuşmasının yolunun markalaşmadan geçtiğini belirterek, “Ankara bir marka haline gelmeden dünyadaki en iyi kalite üretimi dahi yapsanız, bu ürün bir marka değeri taşımayacaktır” dedi. Son birkaç yılda ülke çapında markaların dünya pazarlında boy gösterdiğine dikkat çeken Karakuş, yatırım şartlarında iyileştirme sağlanır, kıdem tazminatı ve vergilerdeki düzenlemelerde üreticilerde gözetilirse dünya piyasalarında yerli markaları görmenin zor olmadığını ifade etti.
 
İthalde yerli üretici mağdur edilmesin
AGSD Başkanı Karakuş, hazır giyim ve tekstil sektörünün dinamiklerinin ve ülke şartlarının iyi analiz edilmesi gerektiğini belirterek, özellikle giyim ürünlerinin yurtdışından ithalinde yerli sanayiciyi mağdur etmeyecek koruma tedbirlerinin ve üreticilere ne tür teşvik paketlerinin sunulacağı gibi konuların yasal zemine oturtulması gerektiğini söyledi.
 
İhtisaslaşma tamam sıra markalaşmada
Ankara’nın hazır giyim ihracatında özellikle Doğu Asya ülkelerinde ciddi bir pazar payına sahip olduğuna dikkat çeken Karakuş, “Özellikle kadın tüketicilere giyim eşyalarında ülkemizden ihraç edilen ürünlerin üçte ikisi Ankara’da üretiliyor. Stilistlerimizle, tasarımcılarımızla ve sanayicilerimizle birlikte bilhassa kadın giyimine yönelik ürünlerde ihtisaslaşma başarısını yakaladık. Bundan sonraki adımda devletin de desteğiyle markalaşma enstrümanlarını doğru bir biçimde kullanırsak; Ankara, sadece belli pazarlarda değil, dünya piyasalarında söz sahibi olur” diye konuştu.
 

Bu Haber 1438 kez okundu

Yorumlar

  Yorum Ekle

  TEKNOLOJİ kategorisine ait diğer haberler
  Ay Haber::: Türkiye nin Net Habercisi | Anket ANKET KÖŞESİ

  İşlem yapılıyor.....

  Bugün içinde en çok okunan haberler

  VIP ARAÇ KİRALAMA

  Namaz Vakti