< >

Çorumlulardan Ankara Çorum Konağında muharrem ayı iftarı

Çorumlulardan Ankara Çorum Konağında muharrem ayı iftarı

 

Muharrem ayı nedeniyle Ankara Çorumlu Dernekler Konfederasyonu ev sahipliğinde Ankara Altınparkdaki Çorum Konağında Hitit Dernekler Konfederasyonunun katıldığı iftar düzenlendi.

Proğrama her kesimden Katılım yüksekti

İftara Ak Parti Çorum Milletvekili Erol Kavuncu, ABB Genel Sekreter Vekili  Beki Kerimoğlu , CHP Başdanışmanı ve E.Halter Federasyonu Genel başkanı Kenan Nuhut, Altındağ Belediye Başkanı Doç. Dr .Asım Balcı, Tanap Genel Müdürü Davut Güney, Mamak Belediye Başkan Yardımcısı Orhan Babuşcu, CHP Elazığ Milletvekili Adayı Mustafa Yavuz, Türk Dil ve Edebiyat Derneği  Ankara şube Başkanı Mehmet Oymak, Çorum Hitit Dernekler  Konfederasyonu Genel Başkanı  Cemal  Demir, Alevi Dedesi Hüseyin Dedekargınoğlu, İmam Ali Aydın, sivil toplum kuruluşlarına bağlı dernek yöneticileri ve davetliler katıldı.

 

  

 

Açılış konuşmasını Hayrı Çağır ve Cemal Demir birlikte yaptı

İftar yemeği programında açılış konuşmasını yapan Ankara Çorumlu Dernekler Konfederasyonu Genel Başkanı Hayri Çağır, birlik beraberlik örneği verdikleri bu programa çök değerli bulduklarını belirterek şunları söyledi;

“ Muharrem orucu, insanın iç benliğine yolculuğu ve artısıyla eksisini, iyi yanları ile kötü yanlarını muhasebe ettiği, nefsini terbiye ettiği bir oruçtur. Hacı Bektaş-i Veli’nin de buyurduğu gibi: Marifet, nefsi silmek değil, onu bilmektir. Kerbela olayı, yüzyıllarda geçse arasından, insan oğlunun içinde kapanma bir yaradır. Kerbela, zalim ile mazlumun, lanetli ile kutsalın, kötü ile  iyinin mücadelesidir. Bu programda Çorumlular Olarak Matemi de, Lokmalarımızı da Paylaştık. Cemal Başkanımla bir ayrı gayrımız yok. Alevisiyle sünnisiyle işte ülkeyi yöneten şehir Başkentte hep birlikteyiz.  Birlikte düzenlemiş olduğu Muharrem (Matem) Oruç Açma Yemeğine katılarak birlik ve beraberliğimizi pekiştirdik. Tüm katılımcılara teşekkür ederim. Hak kabul etsin.”dedi.

 

 

Çorum Hitit Dernekler Konfederasyonu Genel Başkanı Cemal Demir de konuşmasında birlik beraberlikten yana olduklarını, birlikten güç doğduğunu belirterek bu tür etkinliklerin kaynaşmayı da beraberinde getirdiğini söyledi.

 

Milletvekili Erol Kavuncu birlikten bahsetti

Ak Parti Çorum  Milletvekili Erol Kavuncu programda yaptığı konuşmada  muharrem ayının önemini dile getirdi. Alevi ve Sünni kesimlerin birlikte yaşadığı günlerde geçmişe sünger çektiklerini, bu güne katlıklarını belirterek; bu akşam Ankara Çorumlu Dernekler Konfederasyonu ve Çorum Hitit Dernekleri Konfederasyonu'nun birlikte Ankara Altınpark Çorum Konağı'nda düzenledikleri Muharrem (Matem) Orucu Açma Programı’nda hemşerilerimizle bir araya gelip sofralarına ortak olduk. Ne mutlu ki bir araya gelebiliyoruz, ne mutlu ki ayrı gayrımız yok. Allah birlik ve beraberliğimizi daim eylesin.”dedi.

 

 

 

Asım  Balcı konuşmasından Başkentteki Çorumlu yoğunluğuna değindi

Altındağ Belediye Başkanı Doç.Dr.Asım Balcı programda yaptığı konuşmasının başında Büyükşehirde meclis toplantısın nedeniyle geceye geç katıldığını belirterek ;

Sivil toplum kuruluşlarının bir araya gelerek böyle önemli bir gecesi planlaması çok önemli bir gelişmedir.Başkentte Çorumluların oluşturduğu bu mozaik benim içinde önemlidir. Hemşerilerimle birlikte olmak bana gurur veriyor. Yapılan bütün etkinliklerde sizlerle beraberiz.”dedi.

 

 

Alevi Dedesi Hüseyin Dedekargınoğlu günün önemine değindi.

Dede Garkın Ocağı Dede'si Hüseyin Dedekargınoğlu, konuşmasında "İçinden geçtiğimiz şu dönem kısır çekişmelerin yapılacağı bir dönem değil. Birlik, beraberlik içinde olduğumuzu vurgulamamız lazım. İki büyük kuruluşun Ankarada böyle bir geceyi tertip etmesi önemli bir gelişmedir. Her iki tarafa da bizim tavsiyemiz safları sıklaştırsınlar, araya kin, nifak girmesin.." dedi.

Program Ali Aydın Hocanın Kuran-ı Kerim tilaveti ve mersiyeleri ile davam etti.Yemek ikramı ile devam eden gecenin ilerleyen saatlerinde katılımcı konuklar tek tek görüşlerini mikrofonla duyurdular.

 

Mamak Belediye Başkan Yardımcısı Babuşcu” Emrinizdeyim”

 

Geceye katılanların görüşlerini açık açık ortaya koyduğu ortamda söz alan Mamak Belediye Başkan Yardımcısı Orhan Başuşcu, makam ve mevkilerin gelip geçici olduğunu, baki olanın kubbede hoş seda bırakmak olduğunu belirterek; Benim makamımda  hemşerilerimden kim gelirse kapım açıktır. Elimden geldiği kadar sizlere hizmet etmeye gayret ediyorum. Ne zaman olursa gelin, Hizmet için emrinizdeyim.”dedi.

 

Gece çay sohbeti ile ilerleyen saatlere kadar devam etti.Hatıra fotoğraf çekimleri ile son buldu.

 

 

 

 

 

Bu Haber 1061 kez okundu
Yorumlar

  Yorum Ekle

  KÜLTÜR-SANAT kategorisine ait diğer haberler
  Ay Haber::: Türkiye nin Net Habercisi | Anket ANKET KÖŞESİ

  İşlem yapılıyor.....

  Bugün içinde en çok okunan haberler

  VIP ARAÇ KİRALAMA

  Namaz Vakti