< >

ENGELLİLER BAŞKENTİ COŞTURDU…

ENGELLİLER BAŞKENTİ COŞTURDU…

 

 

         Ankara Büyükşehir Belediyesi, Dünya Engelliler Günü kapsamında görme, işitme, yürüme ve diğer engelli vatandaşlar için Gençlik Parkı Necip Fazıl Kısakürek Konferans Salonu’nda bir etkinlik düzenledi. Başkent’te yaşayan engelli vatandaşlardan oluşan Halk Oyunları Gösteri ekibinin ilgiyle izlendiği etkinlik müzik dinletisi ile devam etti.

        Sıra Gecesi Gösteri ekibi ile Seymen ekibinin oyunları ise izleyicilerden büyük alkış aldı.

 

ENGELLİLERE 7/24 AÇIK KAPI

         10 engelli vatandaşa akülü sandalye teslimi yapan ve yıl içinde de düzenli aralıklarla sandalye dağıtımını gerçekleştirdiklerini söyleyen Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Adnan Şeker, Büyükşehir Belediyesi olarak öncelikle çocukların, engellilerin, yaşlıların, kadınların ve kimsesiz vatandaşların ihtiyaçlarını gidermek ve sorunlarını çözmek için 7/24 çalışıyoruz. Belediye Başkanımız Doç. Dr. Mustafa Tuna’nın talimatı doğrultusunda engellilerimizin hizmetkarıyız” dedi.

         Ankara’da 47 engelli okulunda ücretsiz olarak öğlen yemeği dağıttıklarını belirten Şeker, engelli vatandaşların tatil kamplarından ve şehir içi otobüslerden ücretsiz olarak yararlanabildiğini ve 26 bin engelli vatandaşa evde temizlik hizmeti, psikolojik destek hizmeti, bakım onarım işleri ve evde yemek hizmeti verdiklerini söyledi.

ENGELSİZ KENT

          Kuşcağız Aile Yaşam Merkezi üyesi olan yürüme engelli Yıldız Kaplan, kadın girişimci olarak başarı hikayesini anlattığı etkinlikte söylediği şarkılarla da adeta müzik ziyafeti sunarken, duygularını şu sözlerle dile getirdi:

“19 yıldır basketbol oynuyorum. Yıldızlı Bayrağı gururla göğsümde taşıdım. Bir dönem Bench Press dalında Türkiye şampiyonluğu yaşadım. Amatör olarak okçulukla ilgilendim. Yamaç paraşütü, bungee jumping yapıyorum ve scuba diving dalışları gerçekleştiriyorum. İnsanlara fırsatlar verildiği takdirde hiçbir engelin ne sanata ne spora engel olmadığını savunuyorum. Sadece engelliler değil tüm insanları daha bilinçli olmaya davet ediyorum.’’

          Etkinliğe yürüme engelli eşiyle birlikte gelen Şükran Özkur ise, “Eşim engelli lokali üyesi. Engelli hizmetlerinin birçoğundan yararlanıyoruz. Hastaneye giderken engelli araçlarıyla gidip geliyoruz. Bu bize çok kolaylık sağlıyor. Evimize psikolog geliyor. Hizmetlerin güzelliği eşimin engelli olduğunu unutturuyor. Bu imkanları sağladıkları için öncelikle Başkan Tuna’ya ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

 

Bu Haber 477 kez okundu
Yorumlar

  Yorum Ekle

  YAŞAM kategorisine ait diğer haberler
  Ay Haber::: Türkiye nin Net Habercisi | Anket ANKET KÖŞESİ

  İşlem yapılıyor.....

  Bugün içinde en çok okunan haberler

  VIP ARAÇ KİRALAMA

  Namaz Vakti