< >

EXPO FUARI VE GASTRONOMİ ZİRVESİ HEDEFİNE ULAŞTI

EXPO FUARI VE GASTRONOMİ ZİRVESİ HEDEFİNE ULAŞTI

 

Ankara’nın turizm potansiyelini göstermek amacıyla bu yıl 3’üncüsü gerçekleştirilen Travel Expo 2018 Ankara Turizm Fuarı ve fuarla eş zamanlı yapılan Gastronomi Zirvesi, hedefine ulaştı. Dünyanın en büyük baklavası rekorunun kırılmasıyla birlikte dünyanın gözü Ankara’ya çevrildi.

Ankara’nın turizmle anılmasının çok önemli olduğunu söyleyen Gastronomi Zirvesi’nin fikir babası olan Gazi Üniversitesi Turizm Fakültesi Öğretim Üyesi ve Turizm Akademisyenleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Muharrem Tuna, “Ankara Expo Fuarı ve Gastronomi Zirvesi ile tüm dünyanın ilgisini Ankara’ya çekmiş olduk” dedi. Tüm Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonu (TAŞPAKON) Genel Başkanı Gökhan Tufan ise Fuarın Gastronomi Zirvesi ile birlikte çıtayı çok yükselttiğini kaydetti.

22-25 Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilen Travel Expo 2018 Ankara Turizm Fuarı ve fuarla eş zamanlı yapılan Gastronomi Zirvesi, çeşitli etkinliklere ev sahipliği yaptı. 513 kilogram ile dünyanın en büyük baklava rekoru kırılan Fuarda, 20 ülke ve 45 ilin katılımıyla renkli görüntüler yaşandı. Tüketicilerin,  turizm firmalarıyla aracısız bir araya geldiği fuarda, Ankara ve çevresi başta olmak üzere Türkiye’nin turizm potansiyeli gösterildi.

“FUAR ÇOK BAŞARILI GEÇTİ”

Travel Expo Fuarı ve Gastronomi Zirvesi’ni değerlendiren Prof. Dr. Muharrem Tuna, Ankara’nın turizm potansiyelinin çok yüksek bir şehir olduğunu, ancak bu zamana kadar bu potansiyeli yeterince kullanmadığını anlattı. Özellikle Ankara’ya ilgiyi çekme adına Ankara’da bir turizm fuarının yapılması ve turizm alanında odaklanan bir etkinliğin başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesinin çok önemli olduğunu söyleyen Tuna, şunları söyledi:

“Bu yıl 3’üncüsü yapılan Travel Expo Fuarı ve fuarla birlikte eş zamanlı gerçekleşen Gastronomi Zirvesi, bu yıldan itibaren artık güçlü şekilde Ankara’da tutunacak ve Ankara’nın turizm potansiyelini ön plana çıkaracak rol üstlenecek. Fuara,  çok sayıda uzman kişinin, farklı illerin, yerel yönetimlerin katılımı çok önemliydi. Ankara’nın turizmle anılmasını sağlamak çok önemliydi. Travel Expo Fuarı, GastronomiZirvesi’nin desteğiyle tüm dünyanın ilgisini Ankara’ya çekmiş oldu. Böylelikle, orta ve uzun vadede çok ciddi kazanımlar sağlanmış olacak.”

Dünyanın en büyük baklava rekorunun kırılmasıyla baklavanın bir Türk tatlısı olarak markalaştırmanın önemli olduğunu belirten Tuna, “Rekoru kırılmasındaki asıl amaç, hem turizm anlamında hem de gastronomi anlamında dünyanın ilgisini özelde Ankara’ya genelde Türkiye’ye çekmekti. Rekor denemesi ile bunu başardık” diye konuştu.

“GASTRONOMİ ZİRVESİ’YLE BİRLİKTE FUAR ÇITAYI ÇOK YÜKSELTTİ”

Baklava rekorunun kırılmasında büyük emeği olan Tüm Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonu (TAŞPAKON) Genel Başkanı Gökhan Tufan ise Ankara’da gerçekleştirilen Travel Expo Ankara Turizm Fuarı’na konfederasyon olarak ilk defa katıldıklarını söyleyerek, Ankara’nın turizm potansiyelinin çok yüksek olduğunu gördüklerini bildirdi. Fuarı çok kaliteli ve katılımı çok yüksek bulduklarını belirten Tufan, dünyanın en büyük baklava rekorunun kırılmasının da fuara başka bir boyut kazandırdığını söyledi.

Gastronomi Zirvesi ile birlikte fuarın çıtayı çok yükselttiği belirten Tufan, fuarın açılış konuşmalarında gastronomiye turizmle beraber değinildiğine ve devlet büyüklerinin bunu desteklenmelerinin çok önemli olduğunu söyledi. Kendi şahsi görüşünün bundan sonra Fuarla birlikte Gastronomi Zirvesi’nin birlikte yapılmasına devam edilmesi gerektiğini dile getiren Tufan, böylelikle ilerleyen yıllarda fuarın uluslararası düzeyde önemli yerlere geleceğine inandıklarını belirtti.

 

Bu Haber 1035 kez okundu
Yorumlar

  Yorum Ekle

  KÜLTÜR-SANAT kategorisine ait diğer haberler
  Ay Haber::: Türkiye nin Net Habercisi | Anket ANKET KÖŞESİ

  İşlem yapılıyor.....

  Bugün içinde en çok okunan haberler

  VIP ARAÇ KİRALAMA

  Namaz Vakti