< >

Haydar Albayrak'dan anlamlı Babalar Günü Kutlaması

Haydar Albayrak'dan anlamlı Babalar Günü Kutlaması

 

 

Tarihi, Amerikan İç Savaşı dönemine dayanan ve dünya çapında geçerliliği olan "Babalar Günü" her yıl haziran ayının 3. pazarı kutlanıyor.

Bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünmekteydi. Dodd'un babası annelerinin yokluğunda altı çocuğunu tek başına büyütmüştü. Babasının doğum günü olan 5 Haziran'ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış ama bu çalışmalar o tarihe yetişemeyerek kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelenmişti.

Bu yüzden Babalar Günü Haziran ayında kutlanır. Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910′da Washington'un Spokane şehrinde kutlanmıştır. 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş; ama resmi olarak Babalar Günü ilan etmemiştir. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamıştır. 1972 yılındaysa başkan Richard Nixon'ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD'de resmi tatil ilan edilmişti. Konunun tarihçesi böyle olmasına böylede.

Bizim kültürümüze de yerleşti ki  herkes babalar gününü bir şekilde kutladı.

Kırıkkaleli iş adamı ve genç siyasetçi Haydar Albayrak Pazar sabahı beni telefonla arayarak  Kırıkkale’ye akşamüzeri gidip geleceğim, benle yoldaş olurmusun dedi. Bende memleketi bi görüp,gezeyim,  Yahşihan  kabristanındaki  geçmişlerimize Fatiha okurum  diye kabul ettim.

Gide gide İmam Hatip okulu yalındaki parka gittik.

Birde ne görelim. Gittiğimiz yer Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimler Derneği Kırıkkale Şubesi ?

Bizi Parkın kapısında karşılayan Başkan Rıfat Öcal ve yönetim kurulu üyeleri  ve davetlilerle selamlaştık, tokalaştık, hasbıhal ettik.

 Kırıkkale’nin sevilen iş adamı ve siyasetçisi olan Sayın Haydar Albayrak, geçen yıl da aynı yerde  Babalar günü nedeniyle şehit babalarını ziyaret etmiş onların babalar günü kutlamış.

Bu senede geleneksel hale getirdiği ziyareti Kırıkkaleli Ankara’nın sevilen eşraflarından geç kardeşimiz Emre Onuk ile birlikte bizimle gerçekleştirmiş oldu.

Kısa bir  konuşmadan  sonra Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimler Derneği Kırıkkale Şube Başkanı Rıfat Öcal Haydar Albayrak’a Türk Bayrağından oluşan muhteşem bir plaket takdim etti.

Albayrak konuşmasında Şehit baba ve analarına duyduğu samimiyeti dile getirirken, oradakilerin duygulandığına şahit oldum. Demek ki her fırsatta bir arada oluyorlar.  Kırıkkale’nin bağrından çıkmış genç bir iş adamı geri dönüp memleketindeki hatırlanmayı her zaman hak edenlerin elini öpmeye onlarla bir araya gelmeye gidiyor. Orada olup onları hatırlamayanlara da bu ziyaret beklide bir mesajdır diye düşünüyorum.

Bu arada Parkın içinde derneğin Şube binası bulunuyor. Parkın işletmesi de Derneğe verilmiş. Bu hassasiyeti gösteren  Kırıkkale Belediye Başkanımız Mehmet Saygılı’ya da buradan şükranlarımı sunuyorum. Erdemli bir hareket yapmış. Teşekkürler Başkanım.

Bu arada Kırıkkale Yahşihan Mezarlığındaki geçmişlerimize ve ebediyete intikal etmiş olan herkese dua ve niyazda bulunduk.

Allah kabul etsin.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu Haber 438 kez okundu
Yorumlar

  Yorum Ekle

  GÜNDEM kategorisine ait diğer haberler
  Ay Haber::: Türkiye nin Net Habercisi | Anket ANKET KÖŞESİ

  İşlem yapılıyor.....

  Bugün içinde en çok okunan haberler

  VIP ARAÇ KİRALAMA

  Namaz Vakti