< >

jet vali

jet vali

Aydın Tufan Diyor ki  !

Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ Valilerimiz görev yaptıkları illerde devletin otoriter yüzü, somurtkan yüzü değil, tam tersine devletin gülümseyen şefkat yüzü olmak zorundadır” demiyor mu ?

İşte size bu manada tam olarak görevini yapan bir vali.

Çorum Valisi  Mustafa Çiftçi 1 Eylül Salı günü  Alaca İlçesi Mahmudiye Köyünü ziyaret ederek vatandaşlarla  bir süre sohbet edip sorun ve taleplerini dinliyor,  Çocuklara çeşitli hediyeler veriyor.

Köyün eski okul binasında incelemelerde bulunuyor,  Selçuklu döneminden kalma  Kaleyser  Kalesi  ve yakınındaki   harabe Kervansarayda   incelemelerde bulunduktan sonra harekete geçiyor.

Köylülerle sohbet eden Vali Çiftçi’ye  vatandaşlar;   uzun yıllardır  ilgi ve alakaya muhtaç yörenin arkeolojik çalışmalarla gün yüzüne çıkarılması gereken alanlarda çalışma yapılmasını istiyorlar.

Aradan bir hafta  sonra  alanda  Arkeolojik araştırmalar başlıyor.

Ne diyelim.Jet vali sizden Allah Razı olsun.

Rabbim Sizin gibi çalışkan valilerin sayısını artırsın

 

………………..

 

Jet vali bir haftada çalışmaları başlattı.

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünün izinleri ile “Çorum İli ve İlçelerinde, Orta Karadeniz’de Anadolu Selçuklu Dönemi Yapıları” konulu çalışma kapsamında Alaca ilçesi sınırları içerisinde bulunan Kalehisar ören yerinde araştırmalara başlanmasından yöne halkı büyük mutluluk duydu.

Köy muhtarı Ramazan Kale, yıllardır bir bekleyiş içerisindeydik,  bir gün gelip buradaki antik değerlerin gün yüzüne çıkarılacağını biliyorduk, bu güne nasip miş, Valimizi ve yetkililere teşekkür ediyorum"dedi.

Mahmudiye köyü yakınındaki sit alanı içerisinde, Behramşah Külliyesi ismiyle de bilinen bir medrese ile bu yapının güneydoğusunda bir kervansaray günümüzde ayakta olan yapılardan iken, bu yapıların güneybatısında yer alan Kalehisar Kalesinde ise yine bu yapılar ile çağdaş olduğu düşünülen sur kalıntıları ve karakol binası olduğu düşünülen bir yapı bulunmaktadır.

Çalışmalar neticesinde yapılan tespitler, burasının Anadolu Selçuklu dönemine ait bir kent olduğunu doğrulamakta iken, Kalehisar, Orta Karadeniz bölgesinde araştırması devam eden tek Anadolu Selçuklu kenti olma özelliği ile öne çıkmaktadır.

Topoğrafik, jeofizik çalışmaları ve yüzeydeki seramik buluntuların incelenmesi sonucunda kentle ilgili verilerin artacağı ve çalışmaların önümüzdeki yıllarda da devam edeceği düşünülüyor.

 

Bu Haber 278 kez okundu
jet 1 vali 15
Yorumlar

  Yorum Ekle

  YEREL kategorisine ait diğer haberler
  Ay Haber::: Türkiye nin Net Habercisi | Anket ANKET KÖŞESİ

  İşlem yapılıyor.....

  Bugün içinde en çok okunan haberler

  VIP ARAÇ KİRALAMA

  Namaz Vakti