< >

Kale Dağcılık Konya Taşkentte Hafta Sonu Geçirdi

Kale Dağcılık Konya Taşkentte Hafta Sonu Geçirdi
Kale Dağcılık ve Doğa Sporları Kulubü hafta sonunu Konya Taşkent de keşfedilmeyi bekleyen gizli güzelliklere sahip Magram dağı,Yerköprü ve Çetmi şelalelerini ile doğa sevenlerini buluşturdu.

 

Kale Dağcılık ve Doğa Sporları Kulubü hafta sonunu Konya Taşkent de keşfedilmeyi bekleyen gizli güzelliklere sahip Magram dağı,Yerköprü ve Çetmi şelalelerini ile doğa sevenlerini buluşturdu. Başkan Metin Atun'un kaleminden bu geziyi birlikte izleyelim;

   Kale Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü olarak ülkemizin az bilen güzellikleri tanıtmak amacıyla yaptığımız 313.üncü faaliyetimizde Konya ili Taşkent ilçesindeydik.

   Öğretmen kızımın bulunduğu yer olması nedeniyle keşfettiğimiz bu doğa güzelliklerini Konya ilinde dahi çok az bilinmekte.

    “ Spor kardeşliktir, kardeşlik küçük yaşta başlar” ile Ülkemizi geziyoruz, kardeşimizi seviyoruz” projeleriyle desteklediğimizin etkinliğin hazırlıklarına bir ay öncesinde başladık.         Taşkent Belediye Başkanı Osman Arı ile Taşkent İlçesi-Çetmi Mahallesi, Çetmi Ortaokulu Müdürü Abdullah BALCI, Bilgisayar öğretmeni Handan ATUN, 9 öğrenci ile köy sakinlerinden Mehmet KARACA’ nın desteklediği proje için iki gün ayrıldı.

       Programda ilk gün için Konya-Taşkent yolu üzerindeki Yerköprü ( Göksu ) Şelalesi ile Çetmi şelale gezisi planlanırken ikinci gün için Mahram Dağı zirve tırmanışına yer verildi.

 

      Programda herhangi bir aksaklığının olmaması için ekip başkanı olarak Taşkent-Çetmi Mahallesine bir hafta önce gittim. Çetmi Mahallesi büyük şehir yasası yürürlüğe girmeden önce Taşkent ilçesine bağlı şirin bir beldeymiş. Yasayla birlikte Taşkent İlçesinin 1.200 nüfuslu mahallesi olmuş. Konya İline 170 km. uzaklıkta. Çetmi, Balcılar beldesi ile Konya’nın güney yönünde torosların arasında en uzak yerleşim yeri olarak dikkat çekmekte.

 

 

     Çetmi, tam beş dağının arasından akan Çetmi deresinin hemen kenarında kurulmuş, kendi güzel, insanları güzel, taşıtların geçerken zorlandığı dar boğazlar ve şelalelerden oluşmuş şirin mi? şirin bir belde. Taşkent ilçesine 20,  Ermenek ilçesine 55, Alanya ilçesine 110, Karaman İline 120, Akdeniz sahillerine 80 km uzaklıkta. Torosların o bölgedeki en yüksek ve en görkemli zirvesine ise sadece 60 km.

       Çetmi beldesine biz hazırlıkları tamamlarken Kırıkkale’deki ekibimizi de Adil AYTEKİN ve Ali ÇAĞLIYAN hazırlıyordu. 17 kişilik ekibimiz Kırıkkale’den saat 04.30 sularında hareket ederken Çetmi ekibi olarak Handan öğretmen, eşim ve biz de onların geliş saatine göre saat 09.00 sularından harekete geçtik.

     Dağcılarımızla Göksu şelalesi tabelasının görüldüğü nokta olan Konya-Hadim ilçesi arasında buluşacaktık. Öğlede yaptık. Saat 10.30 sularında Şelale kavşağında buluştuk. Hemen 23 km lik yolu bir an önce almak istiyorduk. Gideceğimiz yer çok, ama zaman sınırlıydı. O gün, günlerden Cuma idi. Ve bizler Cuma namazı görevini Hadim İlçesindeki tarihi camide yapmak istiyorduk.

 

     1500 rakımdan Göksu Vadisi boyunca 800 metreye kadar inmiştik. Göksu vadisi,  suyu, havası ve toprağı ile çok verimli bir vadi olarak göze çarpıyordu. Kıvrım kıvrım yollardan sonra bağların arasındaki patika taşlardan oluşmuş gizemli bir yola daha girdik. İşte bu yolun sonunda muhteşem Yerköprü şelalesi bizleri bekliyordu. Piknik alanlarını geçip vahşi duvarlar arasındaki Göksu Şelalesi bizi karşılıyordu..Göksu Şelalesine hizmet biraz az gitmiş. Bu nedenle oldukça bakir ve vahşi duruyordu..Şelale’ye yaklaşmak biraz zordu. Bu muhteşem güzelliği seyrettikten sonra hemen oradan ayrıldık.

      Cuma vakti için Hadim İlçesindeki ahşap  camiye uğradıktan sonra bu faaliyete destek veren Taşkent Belediye Başkanı Osman Arı beyi ziyaret ettikten sonra saat 15.30 sularında Çetmi Beldesindeydik.

     

       

    

   

 

Bu Haber 2838 kez okundu

Yorumlar

  Yorum Ekle

  SPOR kategorisine ait diğer haberler
  Ay Haber::: Türkiye nin Net Habercisi | Anket ANKET KÖŞESİ

  İşlem yapılıyor.....

  Bugün içinde en çok okunan haberler

  VIP ARAÇ KİRALAMA

  Namaz Vakti