< >

Kale Dağcılık ve Doğa Sporlar Kulübünün Spor Kardeşliktir projesi ilgi görüyor

  Kale Dağcılık ve Doğa Sporlar Kulübünün Spor Kardeşliktir projesi ilgi görüyor

 

       Özellikle ilk ve ortaokul öğrencileri için düşünülen projede; günümüz çocuklarının teknolojik gelişmelerin bir sonucu olarak sosyal medya, internet ve teknolojik cihaz(tablet, telefon vs.) bağımlılığı ile insan ilişkileri zayıflamış, kendi kültürlerini unutmuş bireylere dönüşmesinin önüne geçilerek, onların doğa sporlarına yönelmelerini sağlayarak,  çevresindeki güzellikleri fark eden, özgüveni ve sosyal iletişim becerisi yüksek gençleri çoğaltmak ve yetiştirmek amaçlanmaktadır. Proje, ayrıca köy okulları ile şehir okullarındaki öğrencileri doğal ortamda buluşturmayı ve kardeş okul olmanın güzelliğini de hedeflemektedir.

      2015 yılında Kale Dağcılık ve Doğa Sporları Derneği ile başlayan, daha sonra Kırıkkale Valiliğinin onayı ile Kırıkkale Dağcılık İl Temsilciliği ile beraberce yürütülen “ Spor kardeşliktir, kardeşlik küçük yaşta başlar” projesi Türkiye’de bir ilk olup Kırıkkale’deki tüm okulları kapsamaktadır.

     Cumhuriyet bayramı öncesinde Kırıkkale Şehit Aydın Çopur İmam Hatip Ortaokulu-7/a sınıfı ile Kırıkkale Fen Lisesi öğrencilerinde oluşan lisanslı dağcı grubu Küre dağında ( 1.555 m. ) 18 km.lik zirve yürüyüşü yaparak tüm okullara örnek bir davranış sergilediler.

     Küre Dağı zirve faaliyeti Kale dağcılık derneğinin deneyimli sporcuları, Emir Çelik, Şakir Keskin, Dağcılık İl temsilcisi Metin Atun önderliğinde 21 öğrenci ( Amine Önal, Elif Naz Aksun, İlayda Yeşilyurt, Ayşenur Yavuzyılmaz, Hatice Betül Ersan, Hatice Ok, Zeynep Sude Nurlu, Ceyda Naz Özkurt, Zeynep Meryem Ökten, Aybüke Ulamlı, Yasemin Uykan, Ecesu Çınar, Betül Tüfekçi, Zeynep Kamalı, Nil Sena Filizer, Yüşra Erdoğan, Elif Naz Tok, Nisa Nur Demirel, Meryem Azra Gostak, Hürriyet Seda Güner, Fatma Altun, Zehra Nur Ökten) ve Derya Dim, Mehmet Dim adlı iki sorumlu öğretmen eşliğinde başladı.

     Önce, Küreboğazı köyü Muhtarı Satılmış Ercan’ın misafirperverliğinde 26 kişilik ekiple topluca köy kahvaltısı yapıldı.

    Yürüyüş 900 rakımlı Küreboğazı köyünde başladı. Öğrenci grubuna Dağcılık hakkında kısa bir bilgi verildikten sonra küçük bir derenin de yer aldığı 4 km uzunluğundaki vadiden yürüyüşe devam edildi.

   Sonra dik ama sık meşe ormanı içinden tırmanışa geçildi. Çeşme başlarında molalar verilerek devam tırmanışta Kırıkkale’nin en zor ve parkuru en uzun dağında öğrencilerimiz zaman zaman çok zorlansalar da zirveye saat 13.30 da ulaşabildiler.

  

    Zirvede, öğrenciler, Dinek dağı şenlikleri için Adana’dan gelip zirveye başka yönden çıkan Ahmet Kaya, Salih Öncü ile Kale dağcılık üyesi Adem Öztürk adlı sporcularımız karşıladılar.

    Neşe içinde zirvede dağcı usulü evden getirdikleri atıştırmalıklarıyla yardımlaşarak beslenen öğrencilerimiz, o gün doğayla buluşmanın zevkini yaşamanın yanında zirveye ulaşmanın başarısını da yaşadılar.

     Dönüşü başka bir parkurdan yapan öğrencilerimiz zirvenin eşsiz manzara eşliğinde yine sık orman ve meşe ağaçları arasında geçip 8 saatlik bir serüvenden sonra saat 17.00 sularında Küreboğazı köyüne ulaşarak faaliyeti sağ-salim bitirirken onlar, zoru başarmanın haklı gurunu da yaşadılar.

    Ne mutlu ülkesinin güzelliklerini spor yaparak çevrelerine örnek olan gençlere.Darısı diğer öğrencilere ve gençlere.

 

 

 

Bu Haber 994 kez okundu

Yorumlar

  Yorum Ekle

  SPOR kategorisine ait diğer haberler
  Ay Haber::: Türkiye nin Net Habercisi | Anket ANKET KÖŞESİ

  İşlem yapılıyor.....

  Bugün içinde en çok okunan haberler

  VIP ARAÇ KİRALAMA

  Namaz Vakti