< >

Kale Dağcılıkdan SPOR KARDEŞLİK” PROJESİ

Kale Dağcılıkdan SPOR KARDEŞLİK” PROJESİ

 

 

Kırıkkale Dağcılık İl Temsilcisi, Kale Dağcılık ve Doğa Sporları Kulüp Başkan Metin Atun son yapılan faaliyet hakkında şu açıklamalarda bulundu.

 

       Türkiye’nin dağcılık ve gençler adına en büyük projesi İdris Dağında tekrar hayat buldu. 2015 yılında Konya-Taşkent-Çetmi İmam Hatip Ortaokulu öğrencileriyle 2.276 rakımlı Mahram Dağında başlayan proje, 5 yıl içerisinde 771 öğrenciye ulaşılmıştır. Projede 8 ayrı dağa 26 okuldan toplam 339 öğrenciye tırmanış yaptırılırken, projenin diğer ayağı olan dağcılık eğitimine ise 10 ayrı okuldan 432 öğrenci katıldı. Kale Dağcılık Kulüp Başkanının ifadesine göre bunun daha ilk adım olduğunu, esas hedefinin 10 yıl içinde 50.000 öğrenciye ulşamak olduğunu belirtti.

       Şehit Aydın Çopur İmam Hatip Ortaokulundan 17 öğrenci, Şeyh Edebali İmam Hatip Ortaokulundan 1, Namık Kemal Ortaokulundan 1 ve Tınaz İlkokulundan 1 öğrencinin katıldığı etkinlik, Elmadağ-Yeşildere köy kahvesinde Yahşihan İlçe Belediye Başkanı Osman Türkyılmaz beyinde katıldığı sabah kahvaltısıyla başladı.

       1.660 metre rakımlı kamp bölgesinde ekibe dağcılık hakkında kısa bilgi verildikten sonra tırmanışa geçildi. Tırmanış süresince öğrencilere özgüvenlerinin gelişmesine amacıyla sırasıyla yürüyüş liderliği yaptırıldı. Önce kayalık bölgede başlayan tırmanış daha sonra çiğdemlere daha da yükseklere çıkıldıkça karlı bölgelere ulaşıldı.

        Rakım 1.917 metreye yükseldiğimizde 1 metreyi aşan 91 metre uzunluğunda 30 metre enindeki kar kütlesi tüm öğrencilerimizi fazlasıyla heyecanlandırmaya yetmişti. Öğrenciler hemen tertemiz kar kütlesinin üzerine kendilerini atarken, yanında naylon poşetlerini getirilenler Mayıs ayının güneşi eşliğinde kayak yapmaya başladılar.  Tüm ekip neşe içindeydi. Onları neşe içinde görmek başta Öğretmenleri Derya Dim hocamız ile bizleri fazlasıyla memnun etmişti. Dağ, kar ve çiğdemler onları fazlasıyla mutlu etmişti.

      Proje amacına ulaşmış, çocuklarımızı bir nebzede olsa teknolojik gelişmelerin bir sonucu olarak sosyal medya, internet ve teknolojik cihaz(tablet, telefon vs.) bağımlılığından uzaklaştırmayı başarmıştık.

   Kayak ve kartopu oyunlarından sonra yayladaki çeşmenin yanından geçerek yürüyüşe devam etti. Az sonra bir başka kar kütlesinin önünde tekrar mola verdik. Çantadan çıkardığımız pekmezi üç kızıyla gelen ekip başkan yardımcısı Şinasi Şaşmaz’ın çantasından çıkardığı plastik kaplara konan karla buluşturarak karsambaç tatlısını dağcılarımıza ikram ettik.

   Karsambaç ile enerjiyi alan dağcılarımız bir çırpıda 1.992 metre yükseklikteki İdris Dağının zirvesine ulaştık. Zirvede çaylar içilip, yemekler yenilip, en güzel fotoğraflar çekildikten sonra inişe geçildi.

   İniş bölgesi yine karla kaplıydı ve şirin akan bir dereden oluşuyordu. Karlar arasından süzülerek akan dere eşliğinde ekibimiz neşe içinde yürüyüşe devam etti. Yürüyüş 1.577 metre rakımlı İdris dağının pek az bilinen şelalesinde noktalandı.

     Bu etkinliğin yapılmasında araç temini sağlayan ve sabah kahvaltısına bizzat katılarak öğrencilerimize maddi ve manevi destek veren Yahşihan Belediye Başkanı Sayın Osman Türkyılmaz’ a bu örnek davranışından dolayı ekip olarak kendilerine sonsuz teşekkürlerimizi iletiriz.

 

 

Bu Haber 915 kez okundu
Yorumlar

  Yorum Ekle

  SPOR kategorisine ait diğer haberler
  Ay Haber::: Türkiye nin Net Habercisi | Anket ANKET KÖŞESİ

  İşlem yapılıyor.....

  Bugün içinde en çok okunan haberler

  VIP ARAÇ KİRALAMA

  Namaz Vakti