< >

Kazakistan 'ın ilk cumhurbaşkanı günü Ankara' da kutlandı

Kazakistan 'ın ilk cumhurbaşkanı günü Ankara' da kutlandı

 

Kazakistan’ın Ankara Büyükelçiliği ile EkoAvrasya tarafından Ankara’da “Türk Devletleri Birliğine Giden Yolda Bilge Lider Nursultan Nazarbayev” başlıklı panel düzenlendi.

 

Panelde, Nursultan Nazarbayev’in uluslararası politikadaki barışçı politikası reformcu kişiliği ve Türk dünyasının ekonomik, sosyal ve kültürel bütünleşmesi sürecine sunmuş olduğu katkıları değerlendirildi.

 

Kapadokya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ali Karasar ile Türk Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Prof. Dr. Orhan Kavuncu’nun da katılımcı olduğu panelin oturum başkanlıklarını Akdeniz Üniversitesi’nden Prof. Dr. Şenol Katrancı ile Kafkasya Üniversiteler Birliği Başkanı Prof. Dr. Ramazan Korkmaz yaptı.

 

“NAZARBAYEV, ‘TÜRKİYE VE ATATÜRK MODELİNİ’ BENİMSEYEN BİR LİDER OLMUŞTUR”

 

Panelin açılış konuşmasını EkoAvrasya Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eren gerçekleştirdi. EkoAvrasya’nın, Türkiye ile Kazakistan arasında ilişkilere 14 yıldır katkıda bulunduğunu dile getiren EkoAvrasya Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eren de Nazarbayev’in “Türkiye ve Atatürk modelini” benimseyen bir lider olduğunu dile getirdi. Eren, Kazak liderin “Türk dünyası mefkuresine” büyük katkılar sunduğunu belirterek, “Zengin kaynakları ve geniş topraklarıyla Nazarbayev ülkesini en hızlı gelişen ülkelerden birisi yaptı. Atasözünde ‘Minnettarlık sözü kısa olurmuş’ denirmiş. 21. yüzyıldaki misyonun sürdürülmeye devam edeceğine inanıyoruz.” diye konuştu.

 

Eren konuşmasının ardından, Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly’a kapağında Nursultan Nazarbayev’in olduğu EkoAvrasya dergisinin ilk sayısını takdim etti.

 

“TÜRK MİLLETİNİN ATATÜRK İLE ÖVÜNDÜĞÜ GİBİ BİZDE NAZARBAYEV’LE ÖVÜNÜYORUZ”

 

Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly, ülkesinin Sovyetler Birliği döneminde yoksul bırakıldığını ve ülkesinin bunu Kazakistan Kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev liderliğinde yendiğini belirterek, “Kazakistan, Sovyet rejiminde tarım ülkesiyken artık bir sanayi ülkesi ve bölgesinde en güçlü ekonomilerden biri.” dedi. Büyükelçi Saparbekuly, 1 Aralık tarihinin “Kazakistan Kurucu Cumhurbaşkanı Günü” olarak kutlandığını belirterek, bağımsızlığının ilanından itibaren Kazakistan’ın büyük reformlar yaparak siyasi ve ekonomik köklü değişimlere imza attığını söyledi. Ayrıca Saparbekuly, “Nazarbayev demek bizim için ülke, toprak, vatan demektir. Türk milleti nasıl Atatürk’le övünüyor, biz de Nazarbayev ile övünüyoruz.” diye konuştu.

 

Büyükelçi Saparbekuly ise konuşmasının ardından EkoAvrasya Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eren’e, Kazakistan Cumhuriyeti Ulusal Bankası tarafından “Kökbörü-Bozkurt” isimli kurt başlı hatıra madeni parasını takdim etti.

 

 

Bu Haber 364 kez okundu
Yorumlar

  Yorum Ekle

  KÜLTÜR-SANAT kategorisine ait diğer haberler
  Ay Haber::: Türkiye nin Net Habercisi | Anket ANKET KÖŞESİ

  İşlem yapılıyor.....

  Bugün içinde en çok okunan haberler

  VIP ARAÇ KİRALAMA

  Namaz Vakti