< >

Kimyasal saldırı en çok çocuk haklarını vurdu

Kimyasal saldırı en çok çocuk haklarını vurdu

 

 

 

 

Suriye’deki krizin 7. yılında Doğu Guta’nın Douma bölgesinde gerçekleşen kimyasal saldırıda çok sayıda can kaybı yaşanıyor. Tüm dünya çocuklarına sahip çıkmayı misyon edinen uluslararası sivil toplum kuruluşu Save the Children, bölgede 40 bin insana hazır yemek, 4 bin adet kış ve hijyen kiti, 700’den fazla nakdi yardım çeki dağıtıyor

 

Suriye’nin Doğu Guta’ya ait Douma bölgesinde meydana gelen kimyasal saldırıda çok sayıda can kaybı yaşanması uluslararası kamuoyunu harekete geçirdi. Bölgedeki insanlara acil müdahale desteği sağlayan uluslararası sivil toplum kuruluşu Save the Children, ateşkes çağrısı yaparak, saldırılarda çocuk haklarını ihlal edenlere ve diğer uluslararası hukuk ihlallerini soruşturacak ve sorumluları ortaya çıkaracak bağımsız soruşturmaların başlatılması gerektiğini ifade etti.

 

“Çocuklar boğuldu, ağızlarından beyaz köpükler çıktı”

Doğu Guta ile ilgili durum değerlendirmesi yapan ve kimyasal saldırıya ilişkin konuşan Save the Children Suriye Müdahale Direktörü Sonia Khush, “Doğu Guta’nın çocukları beş yıl boyunca savaş ve şiddete maruz kaldı. Çocuklar yıllarca eğitim, besin ve sağlık hizmetlerinden mahrum oldu. Saldırılardan korunmak için aylar boyu yer altında sığınma aramak durumunda bırakıldı. Şu an binlerce insan evlerinden kaçıyor ve geride kalanları çok belirsiz bir gelecek bekliyor.Doğu Guta’nın Douma bölgesinde kimyasal silah saldırısı olarak haberlere yansıyan raporlardan dehşete düştük. Pek çok çocuk ayırım gözetmeyen bir saldırıda hayatını kaybetti. Bölgede çalışan iş ortaklarımız çocukların boğulduğunu, ağızlarından beyaz köpüklerin çıktığını ve kaotik bir ortamda kıvrandıklarını dile getirdi’’ dedi.

 

“Ateşkes anlaşması derhal uygulanmalı”

Khush, sözlerini şöyle sürdürdü: “Şubat ayında Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde onaylanan ateşkes anlaşması Suriye genelinde derhal uygulanmalı, BM ve Uluslararası Kızılhaç Komitesi’nin Douma dahil Doğu Guta’daki tüm bölgelere girişi sağlanmalıdır. Aylarca devam eden çatışmanın ardından yerinden edilmiş insanlar ve bölgede kalan siviller acil insani yardıma ihtiyaç duymaktadır. Kimyasal silah saldırısının gerçekleştiği söylenen bölgeleri uluslararası araştırmacılar incelemelidir. Suriye’de çocuklara yapılan saldırıların cezasız kalmasına göz yumamayız

 

“Çocuk haklarını ihlal edenler için uluslararası soruşturmalar başlatılmalı”

Doğu Guta bölgesindeki birçok Save the Children partnerinin, bölgede kalan ailelere acil müdahale desteği sağladığını ifade eden Save The Children Türkiye Dış İlişkiler Direktörü Oben Çoban, Geçtiğimiz haftalarda, bölgede çalışan partnerlerimiz kapı kapı dolaşarak, yer altında sığınan ailelere 4 bin adet kış ve hijyen kiti, 700’den fazla nakdi yardım çeki ve binlerce sıcak yemek dağıttı. Kuzey Doğu Suriye’deki ekiplerimiz, yerinden edilmiş insanlar için yeni gelen yardım kiti, nakdi yardım çeki ve 40 bin insana yetecek kadar hazır yemek dağıtmaya devam ediyor. Bunun yanı sıra eğitim kurumlarının yönetimi, geçim kaynakları projelerinin devamlılığı ve doğum hastanelerindeki sorumluluklarını da sürdürüyorlar. Sadece acil müdahale değil, aile birleştirilmesi ve takibi, psikolojik sağlık ve psiko-sosyal destek için kullanılabilecek fonlar arıyorlar. Saldırılarda, hem diğer uluslararası ihlaller hem de çocuk haklarını ihlal edenler için bağımsız soruşturmaların başlatılması gereklidir” diye konuştu.

 

Save the Children Hakkında

 

Her çocuğun bir geleceğe sahip olmayı hakettiğine inanan Save the Children, 1919 yılında İngiltere’de kuruldu. Dünyanın 120 ülkesinde 25 bin çalışanıyla dünya çocuklarının daha iyi eğitim ve sağlık hizmetleri almaları için çalışan Save the Children doğal afetler, savaşlar ve çatışmalarda zor duruma düşmüş çocuklara acil durum yardımı da sunuyor. Suriye krizinin başlamasıyla 2013 yılında Türkiye’de faaliyet göstermeye başlayan Save the Children, İstanbul (merkez) ve Hatay ofislerinde çalışmalarını sürdürüyor. 2016 yılından bu yana Türkiye ve Kuzey Batı Suriye’de 2 milyonu aşkın çocuğa ulaşan Save the Children, 2018 yılında yalnızca Türkiye’de 300 bin çocuğa destek vermeyi planlıyor. Beslenme, çocuk koruma, eğitim ve yetkinlik çalışmaları alanlarında ilgili bakanlıklar, Türk Kızılayı ve AFAD’la iş birliği yapan kurumun doğrudan saha faaliyeti bulunmuyor; ortaklarına lojistik destek ve teknik yardım vermek suretiyle faaliyetlerini sürdüren kurum dünya kamuoyunda Türkiye’de bulunan Suriyeli sığınmacılara dair algısal farkındalığı yükseltemeye yönelik çalışmalar gerçekleştiriyor.

Bu Haber 1505 kez okundu
Yorumlar

  Yorum Ekle

  SAĞLIK kategorisine ait diğer haberler
  Ay Haber::: Türkiye nin Net Habercisi | Anket ANKET KÖŞESİ

  İşlem yapılıyor.....

  Bugün içinde en çok okunan haberler

  VIP ARAÇ KİRALAMA

  Namaz Vakti