< >

MAMAK ORTA OKULUNUN HÜNERLİ ÖĞRENCİLERİ

MAMAK ORTA OKULUNUN HÜNERLİ ÖĞRENCİLERİ
2014-2015 Eğitim öğretim yılının sonuna doğru Başkent’te bulunan okullar TÜBİTAK Bilim Fuarı için hazırladıkları projeleri birer birer görücüye çıkarıyor. Mamak’ta eğitim veren Mamak Ortaokulu öğrencilerinin hazırladığı son derece iddialı TÜBİTAK projeleri ülkemiz adına ümit verici.

 

2014-2015 Eğitim öğretim yılının sonuna doğru Başkent’te bulunan okullar TÜBİTAK Bilim Fuarı için hazırladıkları projeleri birer birer görücüye çıkarıyor. Mamak’ta eğitim veren Mamak Ortaokulu öğrencilerinin hazırladığı son derece iddialı TÜBİTAK projeleri ülkemiz adına ümit verici.

 

Mamak Ortaokulu’nun 140 öğrencisi hazırladığı 80 projeyle Mamak’ta en fazla proje hazırlayan okullardan biri oldu. Türkçeden matematiğe, fen ve teknolojiden  sosyal bilgilere, yabancı dilden müziğe, Görsel sanatlardan teknoloji tasarımına kadar çok sayıda proje hazırlayan öğrenciler projeleri hakkında bilim fuarını ziyaret edenleri de bilgilendiriyor. Projeler hakkında değerlendirmelerde bulunan Mamak Ortaokulu Müdürü Haydar Eraslan: “Okulumuzda ana sınıfı da dahil tüm branşlarda öğrencilerimiz bilimsel projeler hazırladı. Projelerin tamamı, öğretmenlerimizin danışmanlığında öğrencilerimizin hazırladığı kendi tasarımlarıdır. Çocuklarımıza imkan verince öğretmenleriyle beraber çok güzel işler çıkarıyor, hem öğretmenlerimizi hem de öğrencilerimizin yürekten kutluyorum” dedi. Proje koordinatörü ve okul Müdür Yardımcısı Güler Sular “Çocuklarımızın zihninde oluşan bilim algısı ve öğretmenlerimizin danışmanlığında kendi çabalarıyla  ortaya koydukları projeler hepimizi gururlandırdı.”dedi.

 

Gereksiz ilaç kullanımının zararlarını iki ay boyunca çiçekler üzerinde denediler

Mamak Ortaokulu TÜBİTAK bilim fuarında  dikkat çeken projelerden biri de 8. sınıf öğrencisi Zehranur Bozdağ ve Emir Taha Erolan tarafından hazırlanan ve gereksiz ilaç kullanımının zararlarını gözlemledikleri proje oldu. İki ayrı menekşe çiçeğini alan öğrenciler, çiçeklerden birine normal su; diğerine ise içerisine her evde rahatlıkla bulunabilen ilaçlardan birini su ile karıştırarak verdiler. Proje sorumlusu Zehra Nur Bozdağ ve Emir Taha Erolan gözlemlerini ise şöyle aktardı: “içerisine ilaçlı su katılarak sulanan çiçeğin ilk etapta daha sağlıklı göründüğü ancak ilerleyen günlerde ilaçla sulanan çiçeğin hızla kurumaya başladığını gözlemledik.  Gereksiz yere kullanılan ilaçların bu zararlarını iki ay boyunca çiçekler üzerinde denedik  Doktor tavsiyesi ve kontrolü olmadan ilaç kullanımının ne kadar sakıncalı olduğunu gördük. Çiçekler de bir canlı olduğu için gereksiz ilaç kullanımının zararını çiçekler üzerinde denedik. Burada zararlı olan ilaç değil, ilacın doktor tavsiyesi olmadan bilinçsizce kullanılmasıdır. Projemizin amacı  da bunu ortaya koymak ve insanları uyarmaktı ” dediler.      

Çanakkale’yi canlandırdılar, milli gururu yaşattılar, büyük beğeni topladılar.

        Fuar içerisinde en çok beğenilen projelerden  biri de Çanakkale Zaferinin 100. yıl dönümüne  ithafen yapılan  Çanakkale platosu oldu. Çanakkale destanını canlandıran 7. sınıf öğrencileri, uzun bir çalışmayla hazırladıkları  Çanakkale platosunda bulunan bütün çalışmalar ve maketler öğrencilerin el yapımı eserlerinden  oluşuyor.  Proje danışmanı olan öğretmenler Nefise Altın ve İlhan Tarhan öğrencilerde tarih şuurunu oluşturmak için bu çalışmayı gerçekleştirdiklerini dile getirdi.

 

Küçük mucitler de projelerini sundular.

Bilim fuarının küçük mucitleri anaokulu öğrencileri oldu. Fuara katılan minikler doğa, tabiat ve hayvanları korumaya yönelik projeler geliştirdi. 

 

Bu Haber 4893 kez okundu

Yorumlar

  Yorum Ekle

  EĞİTİM kategorisine ait diğer haberler
  Ay Haber::: Türkiye nin Net Habercisi | Anket ANKET KÖŞESİ

  İşlem yapılıyor.....

  Bugün içinde en çok okunan haberler

  VIP ARAÇ KİRALAMA

  Namaz Vakti