< >

MAZLUM DER “IRKÇILIĞA VE POLİS ŞİDDETİNE SON VERMELİ”

MAZLUM DER “IRKÇILIĞA VE POLİS ŞİDDETİNE SON VERMELİ”

 

 

 ABD Büyükelçiliği önünde Mazlum der Ankara   Şubesi oturma eylemi düzenledi. Ankara Şubesi abasın açıklaması yapan  Yönetim Kurulu Üyesi Aziz Oğuzhan Karaman sisteminin ırkçı yapısına karşı “nefes alamıyorum” demek ve ırkçılığın her türünü protesto etmek için burada olduklarını söyledi.

Mazlum Der Ankara Şubesi  Yönetim kurulu Üyesi Aziz Oğuzhan Karaman  açıklamasında şunları söyledi;

“Bildiğiniz gibi ABD'nin Minnesota eyaletinin Minneapolis şehrinde George Floyd adlı siyahi vatandaş, gözaltına alınırken elleri ters kelepçeyle bağlanmış, boynuna diz ile baskı uygulanmış, şahıs direnmediği ve nefes alamadığını beyan ettiği halde baskı gevşetilmediği için görgü tanıklarının önünde acı bir şekilde can vermiştir. 46 yaşındaki Floyd'un son anları, gözaltına şahit olan bir görgü tanığı tarafından cep telefonu ile kaydedildi ve sosyal medyada yayınlandı. Tamamı 8 dakika 46 saniye süren videoya yansıyan acı olay, “Transatlantik köle ticareti” ile başlayan Afrika kökenli siyahi halkın asırlar süren dramını ve günümüzde hala aralıklarla polis şiddeti şeklinde nükseden Amerikan sistemindeki ırkçılık hastalığını görmemizi sağladı.

“Irkçılık ve nefretin sona ermesi umuduyla gösteriler yapmaktadır,”

 

Bu olay ABD'de polislerce siyahi vatandaşlara yapılan ayrımcılık ve şiddetin ilk örneği değildir. Daha önce de farklı örnekler medyaya yansımış ve infiale sebep olmuştu. 2017'den 2020 yılının Nisan ayına kadar 698 Siyahi, 498 Hispanik Amerikalının polis tarafından öldürüldüğü insan hakları kuruluşları tarafından raporlanmıştır. Bu son olayla birlikte halk yeniden sokaklara dökülmüş, polis tarafından sergilenen ırkçılık ve nefretin sona ermesi umuduyla gösteriler yapmaktadır. Köleliğin yüzyıllarca resmi olarak kabul edildiği ABD’de ırkçılığın uzun bir tarihi vardır.  Hatta ırkçı ayrımcılık Amerikan iç savaşının da ana tetikleyicisi olmuştur. Güney eyaletlerinin kaybettiği iç savaştan 1960’lara kadar devam eden kurumsal ayrımcılığın resmen son bulması ırkçılık problemini bitirmedi. 1960’lardaki sivil haklar mücadelesi kurumsal ayrımcılığın federal suç hale gelmesini sağladı ancak değişen birçok yasaya rağmen fiili ırkçılık devam etti. Köleliğin yarattığı ve ayrımcılığın devam ettirdiği sosyo-ekonomik uçurum siyahi vatandaşlar açısından kapatılması zor bir fark yarattı. Bu sosyo-ekonomik ve kültürel ayrımcılık gerçeği bugün yaşananların da arka planını teşkil ediyor. Floyd’un ölümüne sebep olan polislerin hemen tutuklanmamaları ki tepkiler ülke sathına yayılınca olaydan 10 gün sonra tutuklanma kararı çıktı ve Trump’ın sert söylemleri protestoların şiddet eylemlerine dönüşmesinde en önemli etken oldu.

 

"Nefes alamıyorum." diyen vatandaşa karşı kullanılan ölçüsüz ve orantısız müdahale, sağlıklı bir ruh halini yansıtmamaktadır. Bu ırkçı ruh hali ABD sisteminin siyahi vatandaşlara karşı bilinçli ve sistemli bir sindirme politikasının yansımasıdır. Gerekçesi ne olursa olsun bu ırkçı tutum bütün insani değerlere aykırı açık bir insan hakları ihlalidir.Sokağa dökülen vatandaşlara; haklı davalarında haksız duruma düşmemek ve sonuç almaları için  vandalizme yönelmemelerini, sağduyulu davranıp barışçıl, uzun soluklu ve toplumun çoğunluğunu kucaklayan protesto çerçevesinde kalmalarını hatırlatıyoruz.

 

Bu Haber 343 kez okundu
Yorumlar

  Yorum Ekle

  ANKARA kategorisine ait diğer haberler
  Ay Haber::: Türkiye nin Net Habercisi | Anket ANKET KÖŞESİ

  İşlem yapılıyor.....

  Bugün içinde en çok okunan haberler

  VIP ARAÇ KİRALAMA

  Namaz Vakti