< >

OMURGA AMELİYATLARI İÇİN TÜRKİYE’Yİ TERCİH EDİYORLAR

 OMURGA AMELİYATLARI İÇİN TÜRKİYE’Yİ TERCİH EDİYORLAR
Türkiye’ye 2014 yılında yurt dışından tedavi olmak için 400 bin civarında hasta geldi.

 

Türkiye’ye 2014 yılında yurt dışından tedavi olmak için 400 bin civarında hasta geldi. Genelde saç ektirme ve estetik için Türkiye’ye gelen turistler artık omurga ameliyatları için de ülkemizi tercih etmeye başladı. Omurga ameliyatı olan yabancı hasta sayısı, yerli hasta sayısını geçti.  Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Çağatay Öztürk, bir ayda gerçekleştirdiği yaklaşık 40 ameliyatın 15-20’sinin turist olduğunu belirtiyor.

Türkiye’ye sağlık turizmi için gelen turist sayısı her geçen gün artıyor. 2.5 milyar dolar civarında olan sağlık turizmi gelirlerinin önümüzdeki yıllarda daha da artması bekleniyor.  Daha çok estetik ve kalp ameliyatları için gelen hastalara son dönemde omurga rahatsızlıkları yaşayanlar da eklendi. Liv Hospital Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Çağatay Öztürk, omurga ameliyatları için Türkiye’ye gelen turist sayısında adeta patlama yaşandığına dikkat çekti.   

“Ayda 15-20 arası turisti ameliyat ediyorum”

Dr. Çağatay Öztürk, omurga ameliyatı için gelen turist sayısının yerli hastalardan daha fazla olduğunu belirterek “Ayda yaklaşık 40 omurga ameliyatına giriyorum bu ameliyatlardan yaklaşık 15 ile 20 arası bir bölümünü yurt dışından gelen hastalar oluşturuyor” dedi.

 

Arap turistler yoğunlukta

Türkiye’ye omurga ameliyatı için en çok Arap ülkelerinden turistler geliyor. İkinci sırayı Balkan ülkeleri ve Kafkasya ülkelerinden gelen hastalar oluşturuyor. Skolyoz (omurganın yana doğru eğriliği) ve omurga tümörleri başta olmak üzere her türlü omurga ameliyatı için gelen turistler, geçirdikleri operasyon nedeniyle uzun süre Türkiye’de kalıyorlar. Dr. Çağatay Öztürk, “Dünyanın birçok yerinden tedavi için gelen turistler, Türkiye’de hem tedavi olanaklarının ne kadar geliştiğini gösterirken, hem de birçok ülkeye göre tedavi masraflarının daha uygun olduğunun en önemli kanıtını oluşturuyor” dedi.

 

Doç. Dr. Çağatay Öztürk kimdir?

Ortopedi ve Travmatoloji alanında Türkiye’nin sayılı isimlerinden olan Doç. Dr. Çağatay Öztürk, kariyerine Nisan 2015 itibari ile Liv Hospital’de Omurga Cerrahisi Bölüm Başkanı olarak devam ediyor. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden 1997 yılında mezun olan Öztürk, tıp doktoru unvanını aldı. 1997-1999 yılları arasında Zonguldak Türkali Köyü Sağlık Ocağında mecburi hizmetini tamamladı. 1999-2004 yılları arasında Uludağ Üniversitesi Ortopedi ve Travmatoloji anabilim dalında ihtisas eğitimi yaptı. Haziran 2004 yılında Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı olarak Şişli Florence Nightingale Hastanesinde göreve başladı. Nisan 2012 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Doçent Doktor unvanını aldı. Çoğunluğu omurga cerrahisi alanında olmak üzere 100'ün üzerinde uluslararası yayın ve kitap çalışması bulunan Doç. Dr. Çağatay Öztürk,  özellikle omurga cerrahisi alanında bilimsel çalışmalarını sürdürüyor.

Bu Haber 3465 kez okundu

Yorumlar

  Yorum Ekle

  SAĞLIK kategorisine ait diğer haberler
  Ay Haber::: Türkiye nin Net Habercisi | Anket ANKET KÖŞESİ

  İşlem yapılıyor.....

  Bugün içinde en çok okunan haberler

  VIP ARAÇ KİRALAMA

  Namaz Vakti