< >

ÖZHASEKİ " ETNİK KÖKENLERE İNMEK BANA GARİP GELİYOR"

ÖZHASEKİ

 

Cumhur İttifakı Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Özhaseki, bugün FOX TV’de, “İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat” programına konuk oldu.  


İsmail Küçükkaya’nın Ankara’yı biliyor musunuz sorusuyla programa başlayan Özhaseki, “Gözünüzü kapatın sizi Mamak’a götürürüm. Mesela Ankara’nın 1/100.000’lik planları üzerinde ihtilaflar vardı. Onları pafta pafta inceleyip, üzerinde çalışıp imza atmış birisiyim. Ankara’nın planlaması ve gelişimi yönünde emek verip de imza atan kaç kişi vardır? Ankara Milletvekili olmadığım halde Mogan Gölü’nün temizliği hususunda, 100 milyon lira bütçe ayırıp o bölgelerde çalışmaları başlatan, bataklıktan kurtaran biriyim. Bakanlık, milletvekilliği yaptım, evlatlarım Ankara’da okudu. 30 yıldır Ankara ile iç içeyim.” cevabını verdi. 
Ankara hakkında görüşü olan herkesin, bilgisinden yararlanacağız” diyen Özhaseki şöyle konuştu: 


“Burada Türkiye’nin en önemli akademisyenleri var, sivil toplum örgütleri var, kanaat önderleri var, Ankara’yı onlardan dinlediğim zaman sözlerini önemsediğim insanlar var, neden neden onları dinlemeyim? Farklı görüşten insanlar da başımın tacı. Kapalı kapılar ardında ihale olmaz. Her şey internette canlı yayınlanır. İhalenin her safhasını vatandaşın bilmeye hakkı var. Belediye Meclisleri’nde plan tadilatları elzem değilse yer almayacak. Belediyelerde yapılan ilk planlamalar mükemmeldir ama zaman içerisinde birileri gelir plan, tadilatlarıyla canını okular. Şahıs lehine plan tadilatı bizden geçmeyecek.”

“BELEDİYECİLİĞİN KİTABINI YAZDIM”


İsmail Küçükkaya’nın “Cumhurbaşkanı neden sizi istedi?” sorusuna, “Ben Partimizin belediye başkan adaylarını belirlerken, Sayın Cumhurbaşkanımıza Ankara ile ilgili aday önerilerimi de arz ettim. Cumhurbaşkanımız ‘Seni düşünüyorum.’ dedi. Aklımdan belediye başkanlığı geçmiyordu ama bu teveccühlerinden dolayı da gurur duydum. Burası Gazi Mustafa Kemal’in kenti, burası bütün Türkiye’de yaşayan insanların gözbebeği bir kent. Naçizane insanın kendisini övmesi ayıptır ama belediyecilik konusunda eğer bilgisi ve tecrübesi olan, 3 isim sayılacaksa birisi de benim. Bu işin kitabını yazdım.” cevabını verdi. 
Öte yandan Özhaseki, Küçükkaya’nın “Sizin Ankara için düşündüğünüz adaylar arasında, Ali Babacan ve Rıfat Hisarcıklıoğlu var mıydı?” sorusuna da “evet, vardı.” cevabını verdi.

 
MELİH BEYLE TARZIMIZ FARKLI


Özhaseki, Küçükkaya’nın, Melih Gökçek ile sorusuna şu cevabı şu verdi: 
“Melih Gökçek son 24-25 yılına damga vurmuş bir arkadaş. O kadar çok emeği var ki, ellerine sağlık. Ondan öncekilerin de emeğine sağlık. Hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyorum. Melih Gökçek Bey’in tarzı ve tavrı bana uymaz. Benim de onunkine uymaz. Ben hizmetlerimle konuşmaya çalışırım. Siyasi partiler doğal bir eleştiri sınırları içerisindeyse hiçbir şey söylemem kabullenirim. Fakat iftiraya varan şeyler olursa da asla altında kalmam.”


CHP’Lİ DAİRE BAŞKANLARIYLA DA ÇALIŞTIM


Belediye başkanlığı döneminde ideolojik takıntılı davranış sergilemediğini söyleyen Özhaseki, “Devlet malında gözü olmayan, kamu malını aşırmayan herkesle çalışırım. İşlerinde idarecilik sıfatı taşıyan insanların liyakatine ve ehliyetine bakarım. Daha önceki CHP’den kalan daire başkanlarıyla çalışmaya devam etmişimdir, yine çalışırım. Benim kimseyi haksız yere işten atmak gibi bir günahım olmamıştır.”  dedi. 


ETNİK KÖKENLERE İNMEK BANA GARİP GELİYOR


Son günlerde “Ankaralılık” ve “köken” tartışması konusuna da değinen Özhaseki, “Anadolu bin yıldır Türk yurdu. Balkanlar’dan, Kafkaslar’dan, Güney’den herkes buraya gelmiş. Biz de yedi kuşak geriye doğru gittiğimizde Türkmen sülalesinden geliyoruz. Etnik kökenlere inmek bana garip geliyor. Farklı bir kökenden gelsem utanacak, saklayacak mıydım? Asla. Melih Bey’in de kastettiği budur, varsa niye söylemiyorsun diyor Mansur Bey’e. İnsanların farklı kökenlerden gelmesi ayıp değil, Cenab-ı Allah’a dilekçe vermiyoruz.”  diye konuştu. 


BABAM ÇOCUKLARIMIN BELEDİYEYE GELMESİNİ YASAKLADI


Özhaseki, belediye başkanlığı dahil, kamu adına hizmet yaptığı bütün dönemlerde eş-dost kayırmacılığına gitmediğini vurgulayarak şöyle konuştu: 
“Geniş bir aileye mensubum. Babam kimse belediyenin önünden geçmeyecek, kimse belediyeye gitmeyecek, sen lazım olduğunda akşam bize gel derdi. Yasaklardı çocuklarımın dahi gelmesini. On ikinci senemde ağabeyim bana ‘hayırlı olsun’a gelmiş, kapıda durdurup,’ kimsiniz?’ demişler”

KİMİN ALKOL KULLANDIĞINA KARIŞMAK BENİM İŞİM DEĞİL


Özhaseki, Kayseri’de şehir merkezinden alkollü mekânları az olduğu sorusuna “Bu tartışmalar çıktığı zaman, karşı tarafın müthiş bir algı operasyonu vardı. Kayseri’de şehir merkezinde 16 tane alkollü mekan var. Benim hayata bakışım şöyle; bir toplum içerisinde değişik yaşam tarzlarını benimseyen insanlar olabilir. Belediye başkanına düşen görev o insanların rahat edebilmesini, yaşadığı şehirden keyif alabilmesini sağlamaktır. Ben böyle bakıyorum olaya. Bir kişinin alkol kullanıp kullanması benim işim değil, benim bireysel tercihim belli, ama şahıslara karışamam. Aileme söylerim ama bir başkasına söyleme hakkım yok benim.” dedi.

Bu Haber 509 kez okundu

Yorumlar

  Yorum Ekle

  SİYASET kategorisine ait diğer haberler
  Ay Haber::: Türkiye nin Net Habercisi | Anket ANKET KÖŞESİ

  İşlem yapılıyor.....

  Bugün içinde en çok okunan haberler

  VIP ARAÇ KİRALAMA

  Namaz Vakti