< >

Özhaseki, gün içerisinde Yıldız Oto Sanayi esnafları, Halk Ekmek çalışanları, Çorumlular ve Samsunlular Derneği ile buluştu.. Ziyaretleri sırasında yaptığı konuşmalarda, “Esnaflığı

 Özhaseki, gün içerisinde Yıldız Oto Sanayi esnafları, Halk Ekmek çalışanları, Çorumlular ve Samsunlular Derneği ile buluştu.. Ziyaretleri sırasında yaptığı konuşmalarda, “Esnaflığı

ÖZHASEKİ, “ANKARA HER ALANDA BAŞ ŞEHİR OLACAK”

AK Parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Özhaseki, seçim çalışmaları kapsamında birçok ziyaret gerçekleştirdi Özhaseki, gün içerisinde Yıldız Oto Sanayi esnafları, Halk Ekmek çalışanları, Çorumlular ve Samsunlular Derneği ile buluştu..

Ziyaretleri sırasında yaptığı konuşmalarda, “Esnaflığın ayrı bir kültürü var.” diyen Özhaseki, “Esnaflıktan gelen bir ailenin ferdi olarak belediye başkanlığımda bunun bana en önemli faydası para yönetimi oldu.” dedi.

Özhaseki, bir belediye başkanında olması gereken bazı vasıfları sıralarken, “Belediye başkanlığı bir meslek değil ama bu makama gelecek kişinin bir takım disiplinleri, bir takım yönetimleri bilmesi lazım.  Zaman yönetimini, algı yönetimini, mekan yönetimini bilmesi, haritadan anlaması lazım. Bunu bilmezse vay o şehrin haline.” diye konuştu.

Tecrübesi olmayan bir belediye başkanının hizmet üretemeyeceğinin altını çizen Özhaseki, Maliye’den gelecek hazır para ile ihale yapmanın, iş bitirmenin herkesin yapacağı bir iş olduğunu belirtti. Projeleriyle Ankara’nın şahlanacağını söyleyen Özhaseki, “Ankara her alanda baş şehir olacak.” dedi.

Paris’te Ne Varsa, Ben De Yaptım…

Özhaseki, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde yaptığı bazı çalışmalardan da bahsetti:

“21 yıl belediye başkanlığı yaptım. Cumhurbaşkanımız çağırdı milletvekili oldum, Genel Başkan Yardımcılığı, Bakanlık yaptım. Ömrüm çevre plancılığıyla geçti. Belediyeye ilk geldiğimde korkunç bir durumla karşılaştım. Borçlu, maaşını, ikramiyesini veremeyen, ilk randevu alanların alacaklı olduğu bir belediye düşünün. Şehrin altyapısı yok, yüzde 50’si gecekondu. Bismillah dedik işe başladık. 20 yıl geçti. Altyapı, üstyapı bitti. 100 bine yakın ev yıktık, beddua almadık. Serbest bölgeyi kurdum, ihracatlar yaptık. Birisi benden önce ama 4 tane üniversite yaptık. Başta raylı sistemi olmak üzere, Paris’te ne varsa bizde de olacak şekilde bir şehir bıraktım.”

Özhaseki, “Türkiye’nin ilk modern stadyumunu kasadan tek kuruş çıkmadan ben yaptım. Türkiye’nin en güzel kayak merkezini yaptım, hafta sonlarında 60-70 bin insan geliyor. Bu turizm demek, bu herkesin bundan nasibini alması demek. Sonra hem de elektrik üreten Yamula Barajını cepten para çıkmadan yaptım. Bir sol belediye de Kocaeli’de Yuvacık Barajını yaptı. Benim yaptığımın dörtte biri büyüklüğünde bir baraj için Devleti 3.5 milyar dolar zarara uğrattı. Bunu belediye başkanının önemini anlatmak için söyledim.” dedi.

Belediyeler Esnafın, Sanayicinin Önünü Açacak

Mehmet Özhaseki, bir belediye başkanının isterse, sanayi ve ticaret erbabının önünü de açabileceğini belirterek, yerli ve milli yatırım yanında, gerektiğinde risk alabilmenin önemine de değindi. Özhaseki, risk alarak yaptığı bir ihaleye ilişkin olarak da bir anekdot anlattı:

“Biz vagon almak için ihaleye çıktık. Almanya’da üretim yapan bir arkadaş, ‘Ben Türk’üm, Almanya’da fabrikam var, benim ürettiğim ürünleri Simens benden alıyor, kendi damgasını basıp satıyor.’ dedi. Almanya’ya gittik, gerçekten de böyle. ‘Neden ihaleye girmiyorsun?’ dedik, ‘İş bitirme belgem yok!’ dedi. Risk aldım, tanesi 2.5 milyon Euro olan araçlar için, ‘1.5 milyon veririm ama üretimi de Türkiye’de yapacaksın.’ dedim. Ankara’da 80 bin metrekare kapalı alan üzerinde fabrika kurdu. Hem araç başına 1 milyon Euro’dan belediye 30 milyon Euro kar etti hem 1200 kişi çalışıyor hem de “iş bitirme belgesini aldı. Şimdi ise Tayvan’daki metroyu yapıyor.”

 

 

 

 

Bu Haber 418 kez okundu
Yorumlar

  Yorum Ekle

  ANKARA kategorisine ait diğer haberler
  Ay Haber::: Türkiye nin Net Habercisi | Anket ANKET KÖŞESİ

  İşlem yapılıyor.....

  Bugün içinde en çok okunan haberler

  VIP ARAÇ KİRALAMA

  Namaz Vakti