< >

Prof. Dr. Hasan Ayrancı “Yapılar Şehrin Kimliğini Yansıtmalı”

Prof. Dr. Hasan Ayrancı “Yapılar Şehrin Kimliğini Yansıtmalı”

 

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi ve Ankara Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hasan Ayrancı TRT Ankara Kent Radyo’sunda yayınlanan Hayat Bilgisi programına konuk oldu.

Ankara’nın dünü, bugünü ve yarını hakkında gerçekleşen söyleşide, Hasan Ayrancı doğduğu, büyüdüğü ve yaşadığı kent olan Ankara ile ilgili birçok bilgi aktardı.

Ankara’nın tarihi yerleri, mutfağı, güzellikleri ve bilinmeyenleri ile ilgili konulara değinen Ayrancı kentin çok zengin bir yapıya sahip olduğunu belirtti.

Kentin son yıllarda çok önemli değişimlere uğradığını belirten Hasan Ayrancı, buna şehrin birçok yerine yapılan parkların ve sosyal tesislerin de çok büyük katkı sağladığını söyledi. Özellikle Altınpark, Mogan ve buna benzer büyük parkların Ankara’ya ve Ankara’lıya nefes aldırdığına değindi.

Prof. Dr. Hasan Ayrancı Ankara’ya değer katan projelerden birinin de Beştepe’ye yapılan Cumhurbaşkanlığı Külliyesinin olduğunu söyledi. Yapıların şehrin kimliğini yansıtması gerektiğini belirten Ayrancı, Cumhurbaşkanlığı sarayının da bunu yansıttığını belirtti.

Ayrancı, Atatürk Orman Çiftliğinde yapımı devam eden Ankapark’ın Ankara’nın sosyal ihtiyacını karşılayacağı gibi şehri cazibe merkezi haline de getireceğini söyledi. Özellikle ekonomik anlamda Ankara’ya değer katacağını, turizm konusunda da faydalı olacağını söyledi.

Şehircilik anlayışının önemli olduğunu söyleyen Hasan Ayrancı şehircilikte öncelikli konuların başında ise toplu taşıma çözümlerinin olduğuna vurgu yaptı. Özellikle gecikilmiş olmakla beraber metro’ların hayata geçiriliyor olmasını önemli bulduğunu söyledi.

 

Bu Haber 4730 kez okundu

Yorumlar

  Yorum Ekle

  ANKARA kategorisine ait diğer haberler
  Ay Haber::: Türkiye nin Net Habercisi | Anket ANKET KÖŞESİ

  İşlem yapılıyor.....

  Bugün içinde en çok okunan haberler

  VIP ARAÇ KİRALAMA

  Namaz Vakti