< >

TÜRK EV TEKSTİLİ SANAYİCİLERİNDEN EKONOMİ DÖNÜŞÜM PROJESİNE TAM DESTEK

TÜRK EV TEKSTİLİ SANAYİCİLERİNDEN EKONOMİ DÖNÜŞÜM PROJESİNE TAM DESTEK
TETSİAD Sektörünün Öncü Kuruluşu Olarak Üzerine Düşen Görevleri Yerine Getiriyor

 

Geçtiğimiz günlerde  Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından, Türk Ekonomisinin ithalata olan bağımlılığını azaltmak ve ekonomiyi daha iyiye taşımak amacıyla açıklanan; “Ekonomi Dönüşüm Projesi”ne Türk ev tekstili sanayicileri de büyük destek veriyor. Türkiye Ev tekstili Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (TETSİAD) sektörün öncü kuruluşu olarak, cari açığı kapamaya yönelik yaptığı çalışmalarla,” Ekonomi Dönüşüm Proje”sine önemli oranda katkı sağlamayı hedefliyor.

 

T.C. Başbakanı Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan; ülke ekonomisini daha ileriye taşıma ve ithalata olan bağımlılığı azaltmak adına geliştirilen “Ekonomi Dönüşüm Projesi”ni destekleyen Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (TETSİAD), bu konuda sektörünün öncü kuruluşu olarak üzerine düşen görevleri yerine getiriyor. TETSİAD ülkemizin kanayan yarası cari açık sorunu için katma değerli ürün üretimine her fırsatta dikkat çekiyor. Üye markaları ile sektörü her zaman daha ileri taşımayı hedefleyen TETSİAD için cari açığı kapamanın yolu, katma değeri yüksek mal ihraç etmek ve yurt içinde üretilen ikameleri kullanmak olduğunu savunuyor.

 

İhracata Yönelmek ve Döviz Girdisini Artırmak Önemli

Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (TETSİAD), Türk ev tekstili sektörünün içinde bulunduğu durumu değerlendirerek, her sektör ve özellikle de ülkemiz için tehdit taşıyan cari açık sorununa olası çözümler getirmeyi hedefliyor. Çatısı altında bulunan çok sayıda marka ile katma değeri yüksek ürün ihracatına önem veren TETSİAD, alınabilecek en iyi önlemin, kaliteli ve farklı inovatif ürünler üreterek, daha değerli ihracata yönelerek, döviz girdisini arttırmak olduğunu savunuyor.

 

“Bir Ülkenin Öncelikli İşi Kendi Üretimine Sahip Çıkmak Olmalı”

Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İş Adamları Derneği Başkanı Yaşar Küçükçalık konu hakkında şu şekilde konuştu; “Bakanlığımız tarafından açıklanan Ekonomi Dönüşüm programının ülkemiz ve sektörümüz adına büyük önem taşıdığına inanıyoruz. Türkiye gibi yüksek cari açık problemi yaşayan bir ülkenin öncelikli olarak kendi üretimine sahip çıkması, kurulu üretim kapasitesini haksız ithalata karşı etkin şekilde koruması gerekiyor. Ev Tekstili sektörü, Türkiye’nin katma değeri en yüksek sektörlerin başında geliyor. Katma değeri yüksek ürün üretimi ve ihracatı Türkiye’nin cari açığını kapanması adına önem taşıyor.   Ev tekstili sektörü mevcut makina parkı, modern teknolojisi, yetişmiş, eğitimli işgücü, bilgi birikimi, tecrübesi, geniş ürün gamı, tasarım açısından zenginliği, kendi yarattığı ve yurtdışında tanıttığı markaları ile sektör adına büyük yollar kat ediyor. Her geçen gün, kendi koleksiyonunu üreterek, yurt dışındaki müşterilerinin beğenilerine sunan marka sayımız çoğalmakta. Türkiye’nin en gelişmiş sektörlerinden birisi konumunda olan ev tekstili, 2000 yılından bu yana yıllık ortalama yüzde 5 ihracat artışı ve 2013 yılı sonu itibarıyla 3.3 milyar Dolarlık ihracat performansı ile gelecek için umut vaad ediyor. Bu bağlamda Hükümetimiz tarafından başlatılan bu çalışmaya her sektörün önem verip, kendi üstüne düşen görevi yerine getirmesini diliyoruz.”

 

Bu Haber 13647 kez okundu

Yorumlar

  Yorum Ekle

  GÜNDEM kategorisine ait diğer haberler
  Ay Haber::: Türkiye nin Net Habercisi | Anket ANKET KÖŞESİ

  İşlem yapılıyor.....

  Bugün içinde en çok okunan haberler

  VIP ARAÇ KİRALAMA

  Namaz Vakti