< >

ULUSLARARASI AHİLİK VE AHİ EVRAN PROJESİ

ULUSLARARASI AHİLİK VE AHİ EVRAN PROJESİ

 

Türkiye’nin Stratejik Vizyonu 2023 ile Türkiye 2053 Projeleri kapsamındaki “Değerler İnşası” çalışmaları ekseninde; Uluslararası Ahilik ve Ahi Evran Projesi Bölge Toplantılarının ikincisi Ankara’da gerçekleştirildi.

Türk Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi (TASAM) ile Esnaf ve Sanatkârlar Derneği (ESDER)’in yürüttüğü Uluslararası Ahilik ve Ahi Evran Projesi kapsamındaki Ankara Bölge Toplantısı, Ortadoğu Sanayi ve Ticaret Merkezi OSTİM’in katkıları ile gerçekleştirildi.

Toplantıda, Uluslararası Ahilik ve Ahi Evran Projesi ile Ahiliğin, Türkiye ve dünya için her ölçekte uygulanabilir “iş ve eğitim modeli” konu balıkları konuşuldu. Ankara’nın bir Ahi şehri olduğunun vurgulandığı toplantıda Etimesgut ilçesinin adının Ahi Mesut’tan, Mamak ilçesinin adının ise Ahi Mamak’tan geldiği belirtildi.

’MÜSİAD, Ahiliğin Günümüzdeki En Önemli Temsilcilerindendir’’

‘’Üretim, Tüketim, Sosyal Sorumluluk, Eğitim İş Modeli’’ ana temasıyla gerçekleştirilen programın ikinci oturumunda konuşan Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Ankara Başkanı İlhan Erdal, MÜSİAD’ın ilkelerine ve faaliyetlerine bakıldığında Ahiliğin günümüzdeki en önemli temsilcilerinden biri olduğunu belirtti. Erdal, Ahilikteki sistemle büyük bir benzerlik taşıyan, üyeler veya vefat eden üyenin eş ve çocukları arasında yardımlaşma kültürünü sağlamak amacıyla kurulan Karz-ı Hasen Sandığı’nın bunlardan sadece bir örnek olduğunu söyledi.

Ahiliğin en başta bir dünya görüşü, bir düşünce sistemi ve bir yaşam biçimi olduğunu belirten MÜSİAD Ankara Başkanı İlhan Erdal, ‘’Ahiliğin amacı, zengin ile fakir, üretici ile tüketici, emek ile sermaye, halk ile devlet arasında iyi ve sağlam ilişkiler kurarak sosyal adaleti tesis etmektir. Ahilik, üretimi ve çalışmayı teşvik ederek alın terini değerlendirmiş, üretimde ve ticarette kaliteyi amaçlamıştır. Ahilik, ahlaki olmayan her türlü davranışa karşıdır’’ dedi.

‘’Türkiye’nin Geleceğinde Sorumluluk Üstlenecek Bir Nesil En Büyük Arzumuzdur’’

‘’Ahi Evran Liseleri ile Bacıyan Liseleri’’ eğitim modelinin hayata geçirilmesi gerektiğini ifade eden Erdal, ‘’Böylesine köklü bir sistemin toplumumuzda yeniden yaygınlaşmasının oldukça önemli olduğunu düşünüyorum. Şu anda ihtiyaç duyduğumuz şeylerin başında katma değeri yüksek, kaliteli ürün ile nitelikli işgücü gelmektedir. Türkiye’nin geleceğinde sorumluluk üstlenecek bir nesil en büyük arzumuzdur’’ dedi.

Bu Haber 855 kez okundu
Yorumlar

  Yorum Ekle

  EĞİTİM kategorisine ait diğer haberler
  Ay Haber::: Türkiye nin Net Habercisi | Anket ANKET KÖŞESİ

  İşlem yapılıyor.....

  Bugün içinde en çok okunan haberler

  VIP ARAÇ KİRALAMA

  Namaz Vakti