< >

Yeryüzü Doktorları Yemen’deki kolera salgınına ilaç yardımı yapacak

Yeryüzü Doktorları Yemen’deki kolera salgınına ilaç yardımı yapacak

 

 

Yemen’deki kolera salgınında hayatını kaybedenlerin artması Yeryüzü Doktorları’nı kolera salgınına kayıtsız bırakmadı. Yeryüzü Doktorları, temiz içme suyu bulunamaması ve atıkların toplanamaması nedeniyle yaklaşık 3 milyon kişinin koleraya yakalanma riski taşıdığı Yemen’e, hijyen kiti, su arıtma tableti ve ilaç desteğinde bulunacak

 

Yemen’de 2 yılı aşkın süredir devam eden çatışmalar nedeniyle yaklaşık 3 milyon kişi, temiz içme suyu bulunamaması ve atıkların toplanamaması nedeniyle koleraya yakalanma tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı açıklamaya göre son 1,5 ayda salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısının 923’e, şüpheli sayısının ise 124 bine yükseldiği Yemen’e, Yeryüzü Doktorları hijyen kiti, su arıtma tableti ve ilaç desteği sağlayacak.

 

“Kolera salgını yaşanan bölgelere hijyen kiti ve su arıtma tableti ve ilaç sağlayacağız”

Yemen’de yaşanan kolera salgınına karşı acil bir eylem planı yapılması gerektiğini vurgulayan Yeryüzü Doktorları Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Yahyahan Güney, “Dünyanın en büyük insani kriz bölgelerinden biri olan Yemen’de yaşanan kolera salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısında yaşanan artış, Yeryüzü Doktorları olarak bizi oldukça kaygılandırıyor. Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Yemen'de günlük olarak tespit edilebilen kolera vakasının 3 ila 5 bin arasında olduğunu açıkladı.  Gerekli önlemler alınmazsa Yemen’deki durum korkunç boyutlara ulaşabilir. Bir insani yardım kuruluşu olarak Yemen’de kolera salgını yaşanan bölgelere hijyen kiti, su arıtma tableti ve ilaç desteği sağlayacağız. Aynı zamanda Yemen’de, dünyada yaşanan açlık krizleri karşısında hastalıkların çoğalmasını engellemek ve ölümlerin önüne geçmek için beslenme sağlığı projelerimiz kapsamında 4 beslenme sağlığı merkezimizde 13 bin 73 kişiyi beslenme tedavisi altına aldık. Dünyada 1945 yılından beri yaşanan en büyük açlık krizi, kolera gibi daha birçok hastalığa neden olabilir. Hastalıkların önüne geçmek için beslenme sağlığı merkezlerimizde bir deri bir kemik kalmış insanları beslenme tedavisi altına alıyor, kolera salgını için hijyen kiti, su arıtma tableti ve ilaç yardımlarında bulunuyoruz.” dedi.

 

 

Yeryüzü Doktorları Hakkında

2000 yılında sağlık alanında uluslararası bir sivil toplum kuruluşu olarak çalışmalarına başlayan Yeryüzü Doktorları, sayısı 15 bini aşkın gönüllüleri sayesinde ulaştığı ülkelerin ve uyguladığı projelerin sayısını her geçen gün artırıyor. Bugüne kadar Kenya’dan Filipinler’e, Somali’den Nepal’e kadar 40’tan fazla ülkeye giden Yeryüzü Doktorları, tıbbi insani yardıma ihtiyaç duyan bölgeler başta olmak üzere doğal felaketlerden etkilenen ülkelere de en hızlı biçimde ulaşmayı hedefliyor. Başlangıçta, gönüllülerden oluşan sağlık ekiplerinin, muayene ve ameliyatlar yapmak ve ilaç-ekipman desteğinde bulunmak amacıyla, kısa süreli sağlık kampları düzenleyerek organize ettikleri yardım çalışmaları, zamanla uzun vadeli ve fark yaratan programlara dönüşmüştür. Yeryüzü Doktorları bugün, kriz ve acil durumlar ile az gelişmiş ülkelerde; tedavi edici sağlık, koruyucu sağlık, sağlık eğitimi, psiko-sosyal destek, ekipman ve sistem desteği, ilaç ve sarf desteği gibi alanlarda proje ve programlar yürütmektedir.

Bu Haber 1582 kez okundu
Yorumlar

  Yorum Ekle

  SAĞLIK kategorisine ait diğer haberler
  Ay Haber::: Türkiye nin Net Habercisi | Anket ANKET KÖŞESİ

  İşlem yapılıyor.....

  Bugün içinde en çok okunan haberler

  VIP ARAÇ KİRALAMA

  Namaz Vakti