< >

Yeryüzü Doktorlarınden Beslenme Kampanyası

Yeryüzü Doktorlarınden Beslenme Kampanyası

 

 

 

Yeryüzü Doktorları Somali ve Yemen gibi kuraklık, yoksulluk ve iç karışıklıklar sebebiyle açlık tehlikesi ile karşı karşıya kalan bölgelerdeki sıkıntıya kayıtsız kalmayarak beslenme kampanyası başlattı. Bu bölgelerde 2012’den beri açtığı beslenme sağlığı merkezlerinde ücretsiz muayeneler yapan, ağır beslenme bozukluğu tespit edilen anne ve çocuklar için özel beslenme programları düzenleyen Yeryüzü Doktorları, ‘Açlıktan Ölüyorum…Gerçekten!’ sloganı ile başlattığı kampanyayla 2017’de 2 Beslenme Sağlığı Merkezi daha açmayı hedefliyor

 

Bosna, Suriye, Filistin, Somali, Yemen, Kongo DC, Uganda, Çad, Nijer ve Azerbaycan başta olmak üzere, bugüne kadar 46’dan fazla ülkede faaliyet gösteren uluslararası bir sağlık yardım kuruluşu olan Yeryüzü Doktorları, 15 bini aşkın gönüllü kadrosuyla, 16 yıldır binlerce hastayı tedavi ediyor. 2012’den bu yana ise Somali, Nijer ve Yemen’de açtığı beslenme merkezleri projesini daha da ileri götürmek amacıyla yola çıkan Yeryüzü Doktorları, ‘Açlıktan Ölüyorum…Gerçekten!’ sloganıyla yeni bir beslenme kampanyası başlattı.

 

“Dünyada 795 milyon kişi her gece aç yatıyor”

BM’nin son açıklamasına göre; Yemen, Somali, Güney Sudan ve Nijerya’da toplam 20 milyondan fazla insan kıtlık problemiyle mücadele ediyor ve bu durum, 1945’ten bu yana yaşanan en büyük insani kriz olarak tanımlanıyor. Dünyada yaşanan bu açlık krizinden dolayı 795 milyon kişi her gece aç yatıyor.

“2017 sonuna kadar 2 Beslenme Merkezi daha açmayı planlıyoruz”

Açlıkla mücadelenin ve beslenme sağlığı faaliyetlerini yürütmenin bir insani zorunluluk olduğunu belirten Yeryüzü Doktorları Genel Başkanı Yahyahan Güney, “Dünyadaki insani krizin en önemli ve yaygın boyutunun açlık olduğu gerçeği, faaliyetlerimizin odağına özellikle son yıllarda beslenme sağlığı projelerini yerleştirdi. Yeryüzü Doktorları olarak, 2012’den beri beslenme sağlığı projelerimize ağırlık vererek Somali, Yemen, Nijer ve Suriye’de açtığımız 9 merkezimizde 27 bin 900 kişiye beslenme tedavisi uyguladık. Ayrıca 114 bin 966 kişiye birinci basamak sağlık hizmetleri sunduk. Malnutrisyonlu, yani yetersiz beslenme nedeniyle sağlığı bozulan insanları, özellikle savunmaya en muhtaç emzirme dönemindeki anne ve çocukları 3-6 aylık özel terapötik (tedavi edici) tıbbi beslenme tedavilerine aldık. 2017 sonuna kadar 2 Beslenme Sağlığı Merkezi daha açmayı planlıyoruz” dedi.

Yeryüzü Doktorları, UNİCEF ve Dünya Gıda Programı ile işbirliği yapıyor

Yeryüzü Doktorları Somali ve Yemen gibi kuraklık, yoksulluk ve iç karışıklıklar sebebiyle açlık tehlikesi ile karşı karşıya kalmış bölgelerde açtığı beslenme sağlığı merkezlerinde ücretsiz muayeneler yapıyor, ağır beslenme bozukluğu tespit edilen hastalara bir beslenme programı düzenliyor. Beslenmeye dayalı sağlık sorunu yaşamayan ancak sağlık sorunu olan anne ve çocuklara da birinci basamak sağlık hizmetleri sunuyor ve eczaneler kuruyor. Yeryüzü Doktorları, bu projeleri UNICEF (Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu), WFP (Dünya Gıda Programı) ve ilgili ülkelerdeki Sağlık Bakanlıkları ile birlikte yürütüyor.

 

Yeryüzü Doktorları Hakkında

2000 yılında sağlık alanında uluslararası bir sivil toplum kuruluşu olarak çalışmalarına başlayan Yeryüzü Doktorları, sayısı 15 bini aşkın gönüllüleri sayesinde ulaştığı ülkelerin ve uyguladığı projelerin sayısını her geçen gün artırıyor. Bugüne kadar Kenya’dan Filipinler’e, Somali’den Nepal’e kadar 40’tan fazla ülkeye giden Yeryüzü Doktorları, tıbbi insani yardıma ihtiyaç duyan bölgeler başta olmak üzere doğal felaketlerden etkilenen ülkelere de en hızlı biçimde ulaşmayı hedefliyor. Başlangıçta, gönüllülerden oluşan sağlık ekiplerinin, muayene ve ameliyatlar yapmak ve ilaç-ekipman desteğinde bulunmak amacıyla, kısa süreli sağlık kampları düzenleyerek organize ettikleri yardım çalışmaları, zamanla uzun vadeli ve fark yaratan programlara dönüşmüştür. Yeryüzü Doktorları bugün, kriz ve acil durumlar ile az gelişmiş ülkelerde; tedavi edici sağlık, koruyucu sağlık, sağlık eğitimi, psiko-sosyal destek, ekipman ve sistem desteği, ilaç ve sarf desteği gibi alanlarda proje ve programlar yürütmektedir.

Bu Haber 719 kez okundu
Yorumlar

  Yorum Ekle

  YAŞAM kategorisine ait diğer haberler
  Ay Haber::: Türkiye nin Net Habercisi | Anket ANKET KÖŞESİ

  İşlem yapılıyor.....

  Bugün içinde en çok okunan haberler

  VIP ARAÇ KİRALAMA

  Namaz Vakti