< >
Oğuz Berk
 Oğuz Berk
7.000 KİŞİYE TEK MEZAR TAŞI


Oğuz Berk
Uluslararası Kafkas Derneği Başk.
Lafı çok uzatmayacağım, bu katliamın unutulması uluslararası menfaatlerimize uygun geldi ve adını anmamaya yemin ettik sanki.
Boraltan Köprüsünü hikayesini duymuşsunuzdur ( böyle bir olayın olup olmadığıda meçhuldür) , peki meçhul olmayan Drava'yı (veya Drau'yu) duydunuz mu?
Bu 28 Mayıs. 
Sadece 74 yıl önce bu gün insan hakları savunucuları, medeniyetin mimarı İngilizler, 28 Mayıs 1945 günü kendilerine sığınmış Türk ve Çerkeslerden oluşan 7.000 kadın, çoluk, çocuk Kafkasyalı'yı 2. Dünya savaşında İtalya- Avusturya sınırı Drava'da, Ruslara teslim ettiler. Ruslar 28 Mayıs'tan, 1 Haziran'a kadar kendilerine teslim edilen 7.000 Kafkasyalı'yı, sınıra 200 metre mesafede kurşuna dizdiler.
Adige, Kumuk, Karaçay - Malkar, 7.000 kişi katledildi. 
Toplu mezarlarımı yok, mezar taşlarımı oda yok.
O korkunç katliamın şahitlerinden Dellah kasabasının yerlisi çiftçi Martin Nagale: “… Hemen hemen tamamı kadın ve çocuklardı. Çok korkunçtu. Kadınlar teslim edilmemeleri için yalvarırlarken, her yeri gözyaşları ile yıkıyorlardı. Bu yalvarmaların boşuna olduğunu görenler ise bir biri ardına çocuklarıyla Drau’nun azgın sularına kendilerini bırakıyorlardı. ” şeklinde gördüklerini anlatırken, başka bir şahidi olan Mrs. Maria Tiffling “Bir ailenin bütün fertlerinin Drau’da yok oluşlarını hiç unutamam. Anne bir yavruyu sırtına bindirmiş diğer ikicisinin de ellerinden tutuyordu. Üçüncüsü ve en küçük çocuk da babasının kollarındaydı. Hepsi de kendilerini Drau’nun hırçın sularına korkunç çığlıklarla attılar” diyerek bu korkunç katliamın belgesi olacak tanıklıklarını yaptılar.
Drau'yu bilen, anan, anlatan, sahip çıkan kimse kalmadı.
Bir gün Avusturya’nın Oberdrauburg bölgesine bağlı Irschen köyüne yolunuz düşerse, katledilen o zavallı Müslüman mültecilerin anısına, Mayıs 1960'ta, Avrupa İslam Cemiyetinin diktiği anıtta, Almanca olarak: “Burada 1945 yılının 28 Mayısında 7000 Kuzey Kafkasyalı, kadınları ve çocuklarıyla Sovyet otoritelerine teslim edildiler ve İslamiyet’e olan sadakatleri ile Kafkasya’nın İstiklali idealine kurban gittiler” yazısını göreceksiniz.
General Sultan Kılıç Girey'i ve 7.000 şehidimizi rahmetle anıyorum, Allah mekanlarını cennet eylesin.
Bu Yazı 687 kere okundu..


Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısının tüm hakları ve kanuni sorumluluğu Yazarına aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.


Bu yazıya ait yorum bulunmamaktadır.

  Yorum Ekle

  VIP ARAÇ KİRALAMA

  Ay Haber::: Türkiye nin Net Habercisi | Anket ANKET KÖŞESİ

  İşlem yapılıyor.....

  Bugün içinde en çok okunan haberler

  Namaz Vakti