< >
Halil BARUT
28/05/2020
 Halil BARUT
ALLAH RIZASI İÇİN!..

Şöyle bir köşeye oturup hayatımızın film şeridi gibi gözlerimizin önünden geçmeye başladığını  görünce  “Yaşanan onca yıl ne çabuk geçti?” diye düşünmeyen yoktur.

 

Çünkü;

 

Yıllar su gibi akıp geçtiği gibi,geçmeye devam ediyor !.. Hatta saniyeler, dakikalar, saatler, günler, aylar ve yıllar hızla geçiyor. Zaman biran olsun durmuyor.

 

Kısacası… Ömür geçiyor...

 

“Nasıl bir hayat yaşadık -yaşadınız?'” “Kimlerin hakkı var üzerimizde-üzerinizde?',  

 

"Geride ne bıraktık-bıraktınız? "

 

Musalla taşına konulduğumuzda  İmam; 'Merhumu-Merhumeyi nasıl bilirdiniz?' diye sorduğunda kalben verilen cevaplar ne olacak?

 

Gündelik hayatta zaman zaman insanların fikirleriyle, davranışlarıyla ters düşüp kalp kırabiliyor ya da kalbimiz kırılabiliyor.

 

Dedik ya, hayat  o kadar kısa ki…

 

Peki gerek var mı kalp kırmaya, gönül yıkmaya ve hak yemeye!..

 

Kefenin de cebi de yok ki; nereye götürülecek bu kadar servet..

 

İşte bütün mesele bu !..

 

Dönüp baktığımızda kimisi Mal-Mülk-Para zehirlenmesi hastalığına, kimi de oturduğu koltukta devamlı oturacak gibi güç zehirlenmesi hastalığına kapılmış.

 

Bugün kişi ne iş yapıyorsa yapsın, hangi koltukta oturuyorsa otursun, sonucunda herkesin beraberinde götüreceği tek şey yapılan iyilikler ve alınan dualardır...

 

Bu duanın beddua ya da hayır-dua olması da tabi ki bizlere bağlı…

 

Birileri görsün diye yapılan göstermelik iyilikler, yapılan hayırlar hayır olmaz. Aksine yapılan  ego tatmini ve şovdan ibaret olur. 

 

Özellikle..

 

Sosyal Medyaya yansıyanlara bakıyoruz!.. Biri bir iyilik yapıyor, yaptığı iyiliği sanki çok iyi bir şey yapmış gibi tüm dünyaya duyuruyor.

 

Biri bir yetimi giydiriyor, iyi güzel de,giydirdiği yetimi tüm dünyaya ifşa edip duyuruyor.

 

İyilik yaptığı kişinin boynu bükük, onuru yerlerde. Bu iyilik yapanın umurunda mı sizce? Tam aksine umurunda olmayı bırakın tavan yapan egosuyla “Bak İyilik yapıyorum” “Bugün bir yetimin bir ihtiyaç sahibinin duasına mazhar olduk”  görüşlerine yer vererek  poz vermeyi de ihmal etmiyor! 

 

Diğer bir tarafta makam mertebe sahibi biri  kalkıp kendisine ait olmayan para ile yardımları yapıyor ve arkasından fotoğrafları paylaşıyor yardım yaptım diye.. Kişi milletin parasıyla yardım yapıp güç zehirlenmesine kapıldığını açıkça itiraf edip, yapmak zorunda olduğun yardımı ben yaptım diye dünyaya duyuruyor….

 

Allah’ın Askeri Hz Ali (R.A) yapacağı iyilik ve hayırlarını kimse görmesin diye gece yaparmış. Yaptığı bu iyilik ve hayırlarını ihtiyaç sahiplerine bir gün sağ eliyle bir gün sol eliyle yaparmış. Neden mi? Sağ elin verdiğini sol el bilmesin diye…

 

Peki biz ne yapıyoruz!..

 

Tabi onlara göre yapılan kesin olarak hayır ve dua kazandırdı. Oysa ki bunu yürekten yapan insan bilir ki bunun iyilik veya hayır olup olmadığı Yüce Allah’ın takdirindedir . 

 

Bakınız..

 

Uzun bir dönem birileri çıkıp ülke genelinde market market dolaşarak , veresiye defterlerinde  markete borcu olanların borçlarını ödeyip sessizce gittiler.

 

Bu kişiler ne isimlerini söylediler, ne de yaptıkları iyiliğin şovunu yaptılar.

 

Onlar sadece bir iyilik ve gönüllerinden geçeni yaptılar.

 

Onlar sadece “ALLAH BİLSİN YETER” dediler…

 

İşte önemli olan bu.. İyilik..

 

Şov yapmadan yapılan iyilik.

 

Hayat kısa..

 

Hayatta kimse ile küskün kalmayalım…

 

Bugün yaşıyorsak belki yarın öleceğiz…

 

Ölmeden gücümüz yettiğince bir iyilik hatta iyilikler yapalım.

 

Sevindirelim ihtiyacı olanları… Hatta bugünden başlayalım…

 

Allah şimdiden şov yapmadan gerçekleştireceği iyilik, hayır, hasenat ve dualarını kabul etsin..

 

Her şey gönlünüzce olsun..

 

Sevgi ve Saygılarımla…
Bu Yazı 274 kere okundu..


Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısının tüm hakları ve kanuni sorumluluğu Yazarına aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.


Bu yazıya ait yorum bulunmamaktadır.

  Yorum Ekle

  Halil BARUT ait diğer yazılar

  Ay Haber::: Türkiye nin Net Habercisi | Anket ANKET KÖŞESİ

  İşlem yapılıyor.....

  Bugün içinde en çok okunan haberler

  VIP ARAÇ KİRALAMA

  Namaz Vakti