< >
Ercan Akpınar
14/04/2018
 Ercan Akpınar
FÜZELERİMİZ GELİYOR HAZIR OL RUSYA!

                                                       

 

 Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump  aktif kullanımıyla tanındığı Twitter hesabından ‘’Rusya, Suriye’ye ateşleyeceğimiz tüm füzelerimizi  vurmaya yemin ediyor. Hazır ol Rusya! Füzelerimiz geliyor. Güzel, akıllı ve yeni füzeler. Gazla kendi insanlarını zevk alarak öldüren bir hayvanla ortaklık yapmamalısın!’’ twitini attı, ABD Savaş Gemilerinin Akdeniz’e giriş yapmakta olduğu dakikalarda.

 Bu ince mühendislikle tasarlanan bir süreçtir. ABD Baskanı Donald Trump’un Başkanlığa geliş sürecinde rakibi olan Hillary Clinton’ın mailleri seçime günler kala basına sızdırıldı. Bu maillerde skandal çıkaran yazışmalar da mevcuttu, özellikle Bingazi’de Arap Baharı sırasında basılan ABD Elçiliğiyle alakalı. Mail skandalı sonrası Trump; özellikle milliyetçi ABD Seçmeninden yüksek oranda oy alarak seçimleri kazandı. Ocak 2017’de Barack Obama’dan koltuğu devraldıktan hemen sonra ise bombalar patladı. Donald Trump’ın çevresindeki yakın çalışma ekibine dayandırılarak önce fısıltı gazetesiyle, sonra da medya üzerinden Başkan Trump’ın gizli Rus desteğiyle ABD Başkanı olduğu iddia edildi, sonrasındaysa seçim sisteminin Rus Hackerlarca yapılan müdahale ile  Trump’a zafer kazandırıldığı yazıldı. ABD Yargısı ve istihbaratı bunları delil kabul ederek hızlı şekilde soruşturmalara başladı. Ciddi sayıda Trump destekçisi isim sorguya hatta göz altına alındı. Donald Trump’dan önce Beyaz Saray’da çalışan Ivanka Trump’ın Yahudi lobisinin prenslerinden sayılan kocası yani Donald Trump’ın damadı Jared Kushner’in Rusya temsilcileri ile defalarca görüştüğüne dair belgeler ortaya atıldı. Eski danışmanlardan bir çoğu şuan sorgu ve gözetim altında. Bu konuyu derinlemesine yazarsak sayfalar yetmez; zira konu iki yıldır ABD’nin gündeminde ilk sırada. Okuyucularımıza  ABD – Rusya – Seçimler üçgeninde yaşanan gelişmeleri ve soruşturmaları araştırmalarını tavsiye ederiz. Burada dikkat çekmek istediğim nokta "Trump’a 2 yıldır şantaja dönüşen bir Rusya meselesinin ’’ gündemde olmasıdır.

 Peki; Trump buradan hüküm giyerse ne olur? Impeachment dediğimiz, ABD Başkanının görevden alınması süreci işlemeye başlar ve Donald Trump başta vatana ihanet olmak üzere bir çok suçtan yargılanarak ömrünün kalanını hapiste geçirerek, servetinin ciddi bir bölümünden olabilir. Tam bu noktada aylar önceki yazılarımızda değindiğimiz Trump’ın lobi destegi alabilmek icin ‘’Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması’’ mantığı burada da devreye giriyor. Rusya ile bağları olmadığını kanıtlamak isteyen ve koltuk derdine düşen Trump; bile bile lades diyerek Rusya ile ilişkileri olabildiğince gerginleştirmeye çalışıyor. Yani  kendisini bu çizgiye çekmek için baştan beri planlar yapan derin ellere, kendini kanıtlıyor. Bu ellerin  Rus – Amerikan gerginliginden, Suriye’de yaşanan durumlardan ne kazancı var zaman gösterecek; ama bunu istedikleri çok belli. Hatta o kadar emin ki planlayıcılar sürecin işleme şeklinden, diğer aktörler (Suudi Arabistan, İsrail) de oyuna katılmış durumda.

 Burada Türkiye’ye de değinmek lazım. Yine önceki yazılarımızda şunu söylemiştik; ABD; başta döviz ve davalar olmak üzere Türkiye’yi bir çizgiye çekmeye calışıyor. Arap Bakanların Türk Tarihine saldırılarının artması, Katar meselesi bahane edilerek Türkiye’nin hedef haline getirilmesi, Arap Birliğinin Zeytindalı Operasyonunu bir ‘’işgal girişimi’’ olarak nitelemesi vs. derken Batı etkisinde tiranların yönettiği Ortadoğu ülkelerinin tavrı, Türk Karşıtı dediğimiz Avrupa Birliği’ni bile aratır noktada duruyor. Bunları anlamak için seçim öncesi Donald Trump’a kulak vermek lazım; ‘’Barack Obama döneminde klasik politikamız bozuldu. Bölgede esas müttefiklerimiz olan İsrail, Suudi Arabistan, Türkiye gibi ülkeler yerine İran ile çözüm arandı. Bunlar küstürüldü, İran ile ilişkiler kuruldu. Bu değişecek!’’ Akabinde Suudi Arabistan rejimini değiştirme noktasına geldi, 100’lerce milyarlik silah alımı yaptı ABD’den. İsrail’e Kudüs onayı yetmedi, İran – Golan tepeleri başta olmak üzere açık destek verildi yetmedi, İsrail’in güvenliği, ABD’nin iç meselesi ilan edildi. Kim kaldi? Türkiye… Türkiye’ye elbette ki İsrail’e gösterilen destek gösterilmeyecek tam tersi arzulanan şey eski Türkiye. ABD’nin gösterdiği yere geçerek sessizce söyleneni uygulayacak ve sadık müttefik olarak kalacak. ABD’nin ‘’Eski Müttefiklerimizi kazanalım’’ söylemi aslında budur.

       Trump’ı bugünkü noktaya getirirken uygulanan süreç yıllardır Türkiye’ye de uygulanmaya çalışılıyor, 15 Temmuz bile bunun bir ürünüdür. Mesaj çok basit; ‘’II. Soğuk Savaş başlarken, bloklar kurulurken yerini al Türkiye. Bunun da şartları  bunlar, uymak zorundasın Türkiye!’’

 Sadece son 1 haftada bile iki kritik olay oldu;

 TCMB Başkani bugün açıklama yaptı; ‘’Kaynağını bilmediğimiz bir döviz atak var araştırıyoruz.’’

 Eskişehir’de yaşanan vahşi olayda sanığın 15 Temmuz gecesi bilgisayarını formatladığı, masum insanları FETÖ’cü diye suçlayarak suyu bulandıran esaslı bir FETÖ üyesi olduğu ortaya çıktı.

 Peki böyle bir mesajın iletilmeye başlandığı bir ortamda, iki olayın da bağlantılı olması sürpriz olur mu?

 Eskişehir’de yaşanan olay bir uyarı olmalı üstüne gidilmelidir. Kamu görevlileri özellikle rektörler silkelenmelidir. Yanı başımızda tüm Dünya’nın kaderini belirleyecek bir kumar oynanıyor. Üstelik 2019 yılında, yani önümüzdeki sene Türkiye’de seçimler var. Büyük provokasyonlar ve kışkırtmaların yaşanması için, örtülü operasyonlar yapılması için, kaos yaratılması için uygun bir dönem. 2019 sürecinde Türk Devleti kadar, Türk Milleti de hangi görüşten olursa olsun yaşananlara dikkat etmeli, ihtiyatli, sakin; ama uyanık davranmalı.

 Yeni Soğuk Savaş dibimizde başlıyor. Şakası yok...

 

                                                                                                                                                             Ercan AKPINAR

 

 
Bu Yazı 2142 kere okundu..


Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısının tüm hakları ve kanuni sorumluluğu Yazarına aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.


Bu yazıya ait yorum bulunmamaktadır.

  Yorum Ekle

  Ay Haber::: Türkiye nin Net Habercisi | Anket ANKET KÖŞESİ

  İşlem yapılıyor.....

  Bugün içinde en çok okunan haberler

  VIP ARAÇ KİRALAMA

  Namaz Vakti