< >
Hüseyin Usta
08/12/2018
 Hüseyin Usta
İsraf önemli konu

Yaşarken kıymetini bilemediklerimizden emin olun sorumluyuz. Yüce yaradanın bunun hesabını soracağından habersiz gibi yaşıyoruz.

 

Varlığın içindeyken kıymetini bilemediklerimizden bir gün olup mahrum olacağımız bilgisi her zaman kafamızın bir yanında asılı durmalı. Buna sadece maddi varlıklar olarak da bakmamak lazım. Emin olun kıymetini bilmeyerek yaşadığımız onca değer var ki biraz düşünürsek bunların neler oldukları konusunda herkes konuşup fikir sunabilir.

 

Hayatı yaşarken kıymetini bilemeyip şükredemediğimiz değerler emin olun bizlerden davacı olacaklardır. Bence çağımızın en büyük hastalıklarından biridir şükürsüzlük. Unuttuk şükretmeyi, elimizdekilerin kıymetini bilmeyi.

 

Belki ekonomik anlamda zor günlerden geçiyor olabiliriz şu günlerde ama başımızı sokabilecek bir evimiz ve üzerinde özgürce dolaşabildiğimiz bir cennet vatanımız var. Aslına bakarsanız bir imtihandan geçiyoruz. Bu imtihandan kazanımlarla çıkmayı ülke olarak rabbim herkese nasip etsin. Onca çöpten ekmek toplayanların haberini izleyip sonra ekmeği çöpe atmak kadar müsrif olabiliyorsak bizlerde bazı değerler yerine oturmamış demektir.

 

Burada başka bir kötü hasletimiz daha ortaya çıkıyor müsriflik. İsraf için elimizden geleni yapıp “har vurup harman savurmayı” kendimize yakıştırdık. Vatanımızın kıymetini bilmeyip hoyratça cümleleri savurarak konuşursak bu imtihanın kazananı olacağımızı çok da düşünmeyelim. Müsrif olarak yaşamaya devam edersek belki israf ettiğimiz imkânları elimizden kaybedince anlarız kıymetini.

 

O da belki anlarız diyorum herkesin anlayacağı kanaati af buyurun bende hâsıl olmadı. Üzülerek yaşantılarımızı izliyorum. Bende dâhilim buna belki ama bu husus emin olun beni çok rahatsız ediyor.

 

Toplum olarak kendi değerlerimizden o kadar uzaklaştık ya da uzaklaştırıldık ki düşünme yetimizi bile unuttuk. Yaşantımızı hesaba çekmeyi unuttuk. Etrafımızdakilerle iletişimi keserek nereye kadar daha böyle gideceğiz farkında değiliz. Uzaklaştıkça özümüzden emin olun elimizdeki nimetlerin uzaklaşacağını bilmemiz gerekiyor.

 

Şöyle bir etrafımıza bakıp hiç de hoş olmayan durumda olan insanlığın halini gördükçe içimizden derin bir öf çekmemek elde olmuyor. Onca yaşanmış yılların ardından saracak kefeni ve yatacak yeri olmayan mülteci haberlerini izledikten sonra halen kendine çeki düzen vermemekte ısrarcı olanlara sesleniyorum Allah bunların ve yaptıklarınızın hesabını soracaktır. Sizler bu düzenin sürüp gideceğini düşünüyorsanız ve yanılıyorsunuz.

 

Sadece ülkesindeki durumundan mutlu olmayıp göç eden insanların sayısının gün geçtikçe arttığı aklımızın bir köşesine yazıp her gün artan obezite ile mücadele haberlerini izlemeye devam edelim açlıktan ölen ve temiz suya hasret Afrikalı çocuğu düşünürken. Sahi temiz suya ulaşamadığı için her gün onlarca ve yüzlerce insanımızın telef olduğunu aklına getirip halen israfta ısrarcı olan bir yaşantıya daha ne kadar vicdanen devam edebiliriz. Emin olun şu an ki durumuyla çok da yaşanabilir bir dünya düzeni yok.

 

Belki bu duruma biz getirmedik ama bizler bir yerden başlayarak bu düzene karşı koymamız gerekiyor. En güzel çıkışı Sayın Cumhurbaşkanımız “Dünya Beşten Büyüktür” çıkışıyla yaptı ve bu çıkışta ısrar ederek her platforma bunu sürdürüyor. Bizler elimizden geldiği kadar önce halimize şükredip ardından israfı keserek daha adil bir düzenin ortaya çıkması adına bir adım atalım. Hadi bugün bir Afrikalı kardeşimiz için bir temiz su bağışında bulunmak ister misiniz?

 

Bir yerden başlamak lazım hiçbir şey elimizden gelmez ise bir dua ederek daha yaşanabilir bir dünya ve insanlık için başlangıç adına yola çıkalım mı? Dualarımızı âlemlerin rabbine yüce yaradana samimi bir şekilde halisane bir kalple yapalım. Ben her yazımda olduğu gibi gene bir dua ile sizlere veda etmek istiyorum. Hadi buyurun âmin demeye:

Bizlere dünyanın en güzel memleketinde yaşama hakkı veren ey Yüce Allah’ım bizleri verdiğin nimetlere karşı şükürsüzlük edenlerden eyleme. Bizleri müsrif kullarından eyleme. Kardeşlerinin aciz durumları karşısında onlara karşı umarsız durumda olanlardan eyleme. Sadece beşten ibaret olmayan bu dünyada açlıkla ,susuzlukla mücadele eden tüm kardeşlerimize sen yardım eyle Allah’ım.

Amin.

 

 
Bu Yazı 1191 kere okundu..


Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısının tüm hakları ve kanuni sorumluluğu Yazarına aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.


Bu yazıya ait yorum bulunmamaktadır.

  Yorum Ekle

  Ay Haber::: Türkiye nin Net Habercisi | Anket ANKET KÖŞESİ

  İşlem yapılıyor.....

  Bugün içinde en çok okunan haberler

  VIP ARAÇ KİRALAMA

  Namaz Vakti