< >
Kenan Doğanay
14/04/2018
 Kenan Doğanay
NE İŞİMİZ VARDI AFRİNDE MÜMBİÇTE VİYANADA

 

                                 1970 li yıllarda belli bakış açısına sahip kişiler  Osmanlının geçmişteki fetihleri için neişimiz var Viyanada şeklinde eleştiri  getiavriyordu.Bizlerin buna karşılık cevabı ise’’ biz gitmezsek onlar gelecekti ‘’.olacaktır.

 

                  Haber proğramlarını  seyrederken şehid haberleri yüreğimizi burkuyor,diğer taraftan    Ordumuzun ele geçirdiği topraklar yüreğimizi ferahlatıyor..

 

                    Bugun üzerinden kırk yıl geçti.Bizlerin yakın tarihte hatırladığı 1974 Kıbrıs çıkarması idi.Bütün askeriharekatların kökeninde ise Askerlerimizin gittiği topraklarda mutlaka zulme uğrayan milletler vardır.

Türkler savaşçı bir milletir yargısını tarihte Söylerler ama esas savaştığımız düşmanın zulüm ve zalimler olduğunu her zaman söylemezler.Odsularımızın savaşmak için gittiği her toprakta zülum gören halk ve zalim yöneticiler vardır.Bazen Zalim yönetriciler yakınımızda ise varlığımızın devamı için potansiyel tehlike oluşturur.

 

                  II. Viyana Kuşatması, IV. Murat döneminde 1683 yılında Osmanlı Devleti'nin Viyana'yı kuşatması ile gerçekleşmiştir. Avusturya yönetimi himayesinde bulunan Macarlara baskı uyguluyor ve ağır vergilerle ezer. Macarlar Tökeli İmre önderliğinde Avusturya yönetiminin baskısına dayanamayarak Osmanlı Devleti'nden yardım ister. Osmanlılar zaten Tökeli İmre'yi yukarı Macaristan karalı olarak tanıyordu. Osmanlı Devleti ile Habsburglar arasında 20 yıllık barış antlaşması vardı.

Habsburglar, Macaristan içlerine tecavüzde bulununca Sadrazam Merzifonlu Kara Mustafa'ya Osmanlı ordusunu sefere çıkarma konusunda Padişah IV. Mehmet'i ikna etmek için bir gerekçe olur.. Padişah IV Mehmet, Merzifonlu Kara Mustafa'ya Yanıkkale ve Komarom kalelerini kuşatmaya yetki verdi ve Viyana Kuşatması için sefer hazırlıkları başlar.

 

                 Yukarıda anlatıldığı üzere Osmanlı zmanındada ordumuz işgal maksadıyla dünyanın hiçbir tarafına sefer düzenlememiştir.Zulüm gören topraklara sefer düzenlemiştir.

 

                  Bugün uygarlık çağında batı ve emperyalist güçler gittiği yere gözyaşı sefalet ve zulüm götürmüş bunu gerçekleştirirken o ülkenin hain insanlarını provakasyon aracı olarak kullanıp,o ülkede kaos oluşturmaktadır.

Daha sonra hiçbir  haklı gerekçe olmadan o ülkeye müdahalede bulunmaktadır.Ülkemiz ve ordumuz gittiği yerde bu işgalcilerin sebep olduğu yaraları tarihte olduğu gibi bugünde sarmaktadır.

              

      

 
Bu Yazı 1381 kere okundu..


Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısının tüm hakları ve kanuni sorumluluğu Yazarına aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.


Bu yazıya ait yorum bulunmamaktadır.

  Yorum Ekle

  VIP ARAÇ KİRALAMA

  Ay Haber::: Türkiye nin Net Habercisi | Anket ANKET KÖŞESİ

  İşlem yapılıyor.....

  Bugün içinde en çok okunan haberler

  Namaz Vakti