< >
Aydın TUFAN
12/05/2019
 Aydın TUFAN
Tebessüm şehri Pursaklar?da Neler oluyor ?

 

 

“Şehirleri marka yapan içindeki yaşayan insanlardır” görüşünden hareketle bende yaşadığım ilçeye kendi alanımda katkıda bulunmak üzere üzere yazıyı kaleme almak istedim.

 

31 Mart yerel seçimlerinde Ankara’nın Esenboğa havaalanı güzergâhındaki metrolop ilçesi Pursaklar'da seçim Ak Parti Adayı Ayhan Yılmaz’ın yüzde 72’lik rekor oyu ile sonuçlanmıştı.

 

Seçim sonuçlarının ilanından sonra yeni başkanlar “Hayırlı Olsun” kabullerini başlatmış Kanal5 Ankara Temsilcisi olarak bir heyetle birlikte bizde 12 yıldır ikamet etmekten şeref duyduğum Pursaklar’da yeni başkanımızı, kadim dostumuz Ayhan Yılmaz’ı bir öğle saatinde ziyaret etmiştik.

 

Kadim dostum diyorum 2009-2014 yıllar arasında Ak Parti Ankara İl başkanlığında Ayhan Yılmaz ile uzunca bir süre il yönetiminde görev yaptık. Acı tatlı hatıralarımız var. Yakınımın referansı gibi çoğu hususta herkese iyiliklerde bulunmuş, Ankara’nın  Ayhan abisi olan Ayhan Yılmaz.

 

Ziyarette gördüğümüz ahval, bir şeylerin yolunda gitmediğinin sanki habercisiydi

 

Ziyarette gördüğümüz ahval, bir şeylerin yolunda gitmediğinin sanki habercisiydi. Beş dakika bile geçmeden sohbetimiz bitmiş, bizi yolcu etmişti Ayhan Abi. Bu olumsuz durumu hayra yoramamıştım. Bizim gibi başka ziyarete gidenler de karşılaştıkları tavırdan dolayı  aynı intiba ile makamından üzgün ayrılmışlar, gündemin yoğunluğuna suç bulmuşlar.

 

Yeni seçilen Belediye Başkanlarının devraldığı belediyede mutlaka geriye dönük problemleri olabilir. Gerek bütçe konusunda gerekse idari konularda bu sıkıntıların giderilmesi bir belediye başkanının yapması gereken özelliğidir.

 

Seçmen ona güvendiği sorunların üstesinden geleceği için oy verdi. Mazeret üretmesi için değil hizmet yapması için destek verdi.

 

Bu görüşten hareket edersek Ayhan Abi’nin gerek personel fazlalığından gerekse belediye borçları konusunda sıkıntılarını samimi gördüğü kişilerle paylaştığını biliyorum. Bizim ziyaretimize de gündem olmuştu.

 

Sosyal Medyada Volvo marka lüks makam aracını Skoda araçla değiştirdi.  Yaptığı paylaşımda ise, “Pursaklar Belediyesi olarak almış olduğumuz tasarruf kararları doğrultusunda makam aracımızı daha ekonomik bir araçla değiştirdik. Eski makam aracını satarak hem bütçemize katkı sağlayacağız hem de israfın önüne geçmiş olacağız” diyerek sanki kafasına koyduğu istifa öncesi sinyali vermiş gibiydi.

 

Ayhan Yılmaz ani bir kararla istifa etti haberi gündeme düşüyor

 

Ve sonunda; İstanbul seçimi ve Cumhur İttifakı’nın sonuca itirazları 31 Mart seçimleri sonrasında en çok tartışılan gündem olmaya devam ederken, Ankara’da dikkat çeken bir istifa yaşandı ve henüz bir ay önce seçilen Pursaklar Belediye Başkanı Ayhan Yılmaz ani bir kararla istifa etti haberi gündeme düştü.

 

Resmi gerekçesi ‘sağlık sorunları’ olarak açıklanan istifanın ardından medyaya yansıyan kulis iddialara göre ise Yılmaz’ın bu görevi almama konusundaki talebi aslında adaylık sürecine dayanıyor.

 

Ayhan Yılmaz, belediye başkan adaylığına baştan sıcak bakmadı. Yakın çevresine “Aday olmak istemiyorum. Ancak büyükşehir kaybedilirse suçu benden bilecekler. O yüzden mecburen aday oldum” dedi. Başkan seçildikten sonra da “Ayağım gitmiyor” diyerek içinde bulunduğu durumu aktarıyordu. İki yıl önce bir düğünde karşılaştığımızda bana da siyasetten usandığını normal bir hayat yaşamak istediğini söylemişti.

 

Bilgi edindiğim kadarı ile şu anda Umre’de Kutsal topraklarda olan Ayhan Abi’nin ruhsal ve sinirsel rahatsızlığının olduğu, kan değerlerinin alt üst olduğu ve tedavi gördüğü yönünde. İstifanın arkasından gitti, bayrama kadar orada . Siyaset gelip geçer, makamlarda. Allah sağlık sıhhat versin.

 

Peki !  Pursaklar Belediyesinin büyük borçları olduğu konuşuluyor. Gerçek nedir ?

 

 Pursaklar Belediyesinin borcu çok mu fazla ?

 

Pursaklar belde iken başlayan on iki yıldır bir gazeteci olarak yaşadığım ilçenin her alanındaki gelişmesine de şahit oldum. Ankara’nın Parlayan Yıldızı olan metropol ilçeler arasına giren Pursaklar da Başkan Selçuk Çetin döneminde yatırımlarda zirve yaptı.

 

Bir önceki belediye başkanı Selçuk Çetin'den edinilen bilgiye göre; "Pursaklar Belediyesinin net 33 Milyon (Trilyon) bu borç 10 yıl vadeli olup tüm borç tutarı yaklaşık 60 Milyon (Trilyon) civarındadır.

 

Çetin “ Biz bu borcun 3 yılını ödedik bu yıl itibariyle 7 yıl ödenecek borç kaldı. Bu borçların büyük bir bölümünü yeni yapılan belediye binası ile Saray bölgesinde yapılan yarı olimpik yüzme havuzu oluşturmaktadır. Alınan bu borçlar İller Bankasından sağlanan kredilerdir. Bizim ne SGK’ ya nede vergi dairesine belediye olarak borcumuz yoktur.

 

Belde olarak teslim aldığımız Pursaklar 11 yıl önce ilçe olmuştur ve yapılan hizmet ve yatırımlarla başkentin 8. metropol ilçesi konumuna yükselmiştir. Yatırım yapılan her bölgede belediyelerin borçlanması olabilir" diyor.

 

Ve Ertuğrul Çetin Pursaklar Belediye Başkanı Seçiliyor.

 

Seçim sistemine göre işleyen takvim sonunda ; Pursaklar Belediyesi Meclisi, belediye başkanını seçmek üzere Başkanvekili Meral Bozoğlu'nun başkanlığında toplanıyor, Belediye Meclisi'nde yapılan oylamanın 3'üncü turunda 21 oy alan AK Parti'nin adayı Belediye Meclisi Üyesi Ertuğrul Çetin, Pursaklar Belediye Başkanı oluyor.

 

Çetin, başkanlık makamına geçerek burada AK Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Yusuf Ziya Yılmaz'dan mazbatasını teslim alıyor.

 

Yeni  Seçilen Belediye Başkanı  Ertuğrul Çetin kimdir ?

 

Bu göreve getirilmesi isabetlimidir ? Başarılı olur mu?

 

Bütün bu soruların cevabını Pursaklar da Ak Partiye  % 72 gibi rekor bir oy vermiş seçmen sabırsızca bekliyor. Pursaklar bu güne kadar “Tebessüm Şehri “ olarak anılmış belediye hizmetlerinde ilkleri yapan çalışmaları ile öne çıkmış bir ilçe. Seçmenin olduğu gibi Pursaklardaki gündemi takip eden ülkemizdeki herkesin merak ettiği konular bunlar.

 

Önce Ertuğrul Çetin’in biyografisine  birlikte bir bakalım.

 

1975’te Ankara Solfasol’da doğan,  İlk ve ortaöğretimini Ankara’da tamamlayan Ertuğrul Çetin, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih- Coğrafya Fakültesinden ve Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümlerinden mezun oluyor.

 

2000-2004 yılları arasında kendi dershanesinin kurucu müdürlüğünü yapıyor,  2004 yılında Pursaklar Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü görevlerinde,  2009-2014 yılları arısında AK Parti’den İl Genel Meclisi üyeliğinde bulunuyor.

 

2014 Yerel Seçimlerinde AK Parti Pursaklar SKM  Başkanlığını yürüten Ertuğrul Çetin, Ankara Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi ve Pursaklar Belediye Meclis Üyesi seçiliyor,  Halen Pursaklar Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ile Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’nden sorumlu Başkan Yardımcısı ve Daimi Başkan vekili.

 

1999-2003 yılları arasında Mazlum-Der Genel Sekreterliği de yapan Ertuğrul Çetin’in olimpik branş olan Hokey Federasyonu Yönetim Kurulu üyeliği, Ankara Üniversitesi Mezunları Derneği üyeliği devam etmekte.  9 yıl yüzme antrenörlüğü yapan Ertuğrul Çetin 2004 yılından beri Pursaklar Belediye Spor yöneticisi ve genel sekreteridir. Evli ve 3 çocuk babası.

 

Ertuğrul Çetin Başarılı Bir Belediye Başkanı olur

 

Zaman zaman yazımın içinde Pursaklar da ikamet ettiğimi dile getirmiştim.Bu avantajımdan dolayı Yeni seçilen Başkan Ertuğrul Çetin’i yakından tanıma imkanım oldu. Biyografisindeki birçok görevde gerek bir dost olarak, gerekse bir gazeteci olarak çeşitli ortamlarda birlikte olduk.

 

Özellikle Belediyenin “Tebessüm Çarşısı” çalışmasında ilçede bulunan garip gurabanın, fakir fukaranın görevinin üstünde gayret ve fedakârlık yaparak yıllarda yanında olmuş bir kişi. Kapı kapı gezip onlara yardım etmiş, ihtiyaç sahiplerine kol kanat germiş.

 

Belki de aldığı hayır dualar onu bu makama gelmesine vesile oldu dersem doğru söylemiş olurum.

 

Mizaç olarak ; sessiz, sakin bir yapıya sahip. Aceleci değil, sabırlı bir üslubu var. Dinler, düşünür, zamanı gelince de kararını verir. Gençliğini de hesaba katarsak yılmadan usanmadan   koşuşturacak bir yapıda.

 

Yıllarca içinde çeşitli birimlerde görev yaptığı bir belediyede şimdi yönetimin başı. Hani bizim medyada derler ya “ Hem mektepli,hem alaylı” diye  Ertuğrul Çetin işte belediyecilikte öyle biri.

 

Peki Başkan Çetin , şimdi ne yapacak ?

 

Puraklar Belediye Başkanı Makamına Ertuğrul Çetin’ni oturması iki üç gön olmasına rağmen kulağıma gelen çatlak sesleri duyar gibiyim.

 

Pursaklar Belediyesinde Neden bir essizlik hakim ?

 

Yeni Başkan Neden halkın önüne çıkmıyor ?

 

Neden basın açıklaması ile düşüncelerini açıklamıyor ?

 

Pursaklar sokaklarındaki Ayhan Yılmaz’a ait görseller neden değişmedi ?

 

Başkan Çetin Ayhan Yılmaz’ın seçildikten sonra kurduğu ekiple mi çalışacak ?

 

Yoksa Selçuk Çetin dönemindeki ekip geri mi dönecek?

 

Bütün bunların cevaplarını çoğunu biliyorum.

 

Bayrama kadar Pursaklar da belediyede çok değişen bir şey olmaz. Haziran ayı içinde yoğun bir çalışma dönemine girilir. Sağda solda asılı bulunan görsellerin değişmesinin de bir acelesi yok. Zamanı geldiğinde onlarda değişir.

 

 Belediye kadrolarına gelince Başkan Yardımcısı Ufuk Sipahi ile önceki gün tanıştım. Çok cana yakın, samimi bir insan. Başarılı bir kariyeri de var. Pursaklar için bence önemli hizmetlerde Başkan Ertuğrul Çetin’in yanında yer alacaklardan birisi.

 

Ak Partili ilçe belediyelerinde olduğu gibi burada da dezavantaj olarak gördüğüm Büyükşehirle nasıl ilişki kuracak konusunda Pursaklar biraz daha şanslı gibi gözüküyor. Benim bildiğim Başkan Ertuğrul Çetin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile de ilçeye büyükşehirin hizmetlerinin gelmesi için sıkı bir samimiyet kurabilecek yapıda.

 

Pursaklar belediyesinde Başkan Ertuğrul Çetin’in önemli avantajlarından birisi ilçeyi beldelikten metropol ilçe olarak bu güne getiren, sıkıştığında fikir alışverişinde bulunabileceği yerel yönetimde önemli deneyimlere sahip Selçuk Çetin gibi bir büyüğünün olması.

 

Birde Ak Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın desteğini almış, ilçeye gelecek merkezi hükümetin hizmetlerinde Reisle geçen gün bir  saat  gibi bir süre Pursaklar’ı konuşmuş, Ertuğrul Çetin’den önümüzdeki günlerde  Pursaklar halkı bence önemli hizmetler alacak.

 

Pursaklar Marka şehir yapmak mümkün…

 

Biraz sabır,

Allah (CC) izni ile ötesi gelir.

 

Hayırlı Ramazanlar……

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Bu Yazı 6905 kere okundu..


Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısının tüm hakları ve kanuni sorumluluğu Yazarına aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.


Bu yazıya ait yorum bulunmamaktadır.

  Yorum Ekle

  Aydın TUFAN ait diğer yazılar

  VIP ARAÇ KİRALAMA

  Ay Haber::: Türkiye nin Net Habercisi | Anket ANKET KÖŞESİ

  İşlem yapılıyor.....

  Bugün içinde en çok okunan haberler

  Namaz Vakti